Výsledková sezóna za první kvartál 2019 na Pražské burze již skončila. Většina společností svými výsledky nijak nezklamala, ale ani nepřekvapila. Kolísavost jednotlivých titulů na Pražské burze není oproti zahraničním trhům nijak dramatická. Za to se investoři mohou těšit z místních dividendových stálic. Jednou takovou jsou i akcie Philip Morris ČR.

Společnost Philip Morris ČR letos akcionářům vyplatila dividendu ve výši 1 600 Kč na akcii. Aktuální kurz akcie se pohybuje kolem 13 700 Kč. Investoři si tak mohou vychutnávat sladký dividendový výnos ve výši 11,7 %. To je zdaleka nejvíce z celé Pražské burzy.

Druhou nejlepší dojnou krávou jsou akcie O2. Ty se za letošní rok mohou pochlubit 9% dividendovým výnosem. Na třetím místě s dividendovým výnosem ve výši 5,7 % jsou momentálně akcie Komerční banky.

Přehled: Dividendy na Pražské burze v roce 2019

Je dividenda Philip Morris ČR udržitelná?

Hospodářské výsledky za rok 2018 jsou meziročně mnohem silnější. Společnost však letos akcionářům vyplatila na dividendách o něco více než činil čistý zisk. Ten činí v přepočtu 1 397 Kč na jednu akcii. Na místě je tedy otázka, do jaké míry je aktuální výše vyplácené dividendy udržitelná.

Zatímco odbyt tradičního tabáku stagnuje, elektronické cigarety postupně zvyšují svůj podíl na trhu. To by pro společnost do budoucna mohla být pozitivní změna. Stagnace nebo případný pokles tradičního tabáku by mohl být minimálně vyvážen alternativami.

Management sází na alternativní tabák

„Kuřáci mají aktivní zájem přejít na alternativy, které mají nižší zdravotní riziko, v porovnání s pokračováním v kouření. Ukazuje se, že PMI učinila správné rozhodnutí, když začala investovat do výzkumu a vývoje, vědy a transformace firmy. Jsme otevřeni veřejnému dialogu i reakcím spotřebitelů na to, jak ještě lépe přispět k budoucnosti bez kouře,“ uvádí management společnosti ve výroční zprávě pro akcionáře.

Výše vyplácené dividendy se již několik let „dotuje“ z přebytečné hotovosti. Ta ještě začátkem roku 2017 činila 8,1 miliard korun. Aktuální výše hotovosti je pouze něco přes 5 miliard korun. I když trh s tabákovými alternativami může do budoucna přinést kýžené ovoce, pro nejbližší roky to zřejmě stačit nebude. Volná hotovost totiž brzy začne narážet na své limity. Letošní dividenda ve výši 1 600 Kč na akcii proto nejspíš na nějaký čas zůstane rekordní.

Čtěte také: ČEZ mění svou dividendovou politiku
Vienna Insurance Group (VIG) zvedla zisk o 8,7 %
Kofola navýšila tržby, ale rozšířila ztrátu

realizace MIDEO realizace MIDEO