Poslední úprava našeho Buy list Sagefin proběhla zhruba před půl rokem. Od té doby světové akciové trhy výrazně povyrostly. A tak je stále těžší najít zajímavé tituly s atraktivním výnosem. Investor ale nemusí brouzdat příliš daleko směrem na západ za velkou louži. Zajímavé akcie pro střednědobé až dlouhodobé investice lze objevit i na našem malém českém rybníčku.

Ostatně dividendovým výnosem přesahujícím hranici 10 %, jako je tomu v případě akcií Philip Morrris ČR, se může pochlubit jen málokterá zahraniční akcie. Tučnou dividendu nesou rovněž akcie O2, které mají nyní více jak 8% výnos. To při poměru dividendy a volných cash flow ve výši 70 % není vůbec špatná volba. A hůře na tom není ani česká stálice ČEZ s navrhovanou dividendou pro letošní rok ve výši 24 Kč. To při aktuálním kurzu akcií představuje asi 4,5% dividendový výnos. Základna volných cash flow je však v případě ČEZu výrazně větší než u Philip Morris ČR či O2. A tak lze i při nižším dividendovém výnosu titul vnímat jako aktuálně atraktivní investici. Všechny tyto tři tituly hodnotíme z pohledu rizika a výnosu z celé pražské burzy jako jednoznačně nejatraktivnější a zařazujeme je nově na náš Buy list Sagefin.

Další úprava se týká ETF. Z Buy list Sagefin jsme vyřadily dluhopisová ETF NEAR a TDTT. Kurz u obou instrumentů od začátku roku 2019 výrazně povyrostl s tím, jak výnosy amerických vládních dluhopisů a krátkodobých korporátních dluhopisů znatelně klesly. V této fázi je podle našeho názoru potenciál k dalšímu růstu vyčerpaný. Tato dvě ETF jsme nahradili ruskými RSX (large cap) a RSXJ (small cap), které kopírují ruský akciový trh. Rusko hodnotíme vedle České republiky jako jeden z nejvíce podhodnocených regionů se zajímavým výnosem i potenciálem růstu.

realizace MIDEO realizace MIDEO