Objem poskytnutých hypoték na českém trhu klesl podle zprávy ČTK v prvním čtvrtletí 2019 na 35 miliard korun. Oproti stejnému období loňského roku objem hypoték poklesl o 14 miliard korun. Růst ceny nemovitostí v posledním kvartálu minulého roku zpomalil. Ve čtvrtletním srovnání ceny starších bytů vzrostly o 2 %. Ceny nových bytů potom stouply pouze o 0,7 %.

Index cen nemovitostí v letech 2009-2018

Zdroj: Tradingeconomics

Přísnější regulace tlumí poptávku

Podle některých developerů ceny nemovitostí aktuálně stagnují. Může za to jednak klesající objem poskytnutých hypoték, ale také výstavba nových bytů. Česká národní banka pak zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték obchodními bankami.

Obchodní banky na území České republiky od října minulého roku výrazně zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték. Omezení se týká například hypoték s LTV (poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) nad 80 %. Podle nařízení ČNB potom objem všech úvěrů žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.

Nařízením ČNB se tak omezilo poskytování hypoték bez spoluúčasti. Obchodní banky dříve běžně praktikovali poskytnutí úvěru ve výši 100 % z hodnoty nemovitosti. Z toho 80 % se skládalo z poskytnuté hypotéky a zbylých 20 % se financovalo přes běžný spotřebitelský úvěr.

Rekordní počet nově zahájených staveb

Počet nově zahájených staveb bytových domů vzrostl podle ČSÚ v prvním čtvrtletí 2019 meziročně až o 83 %. To je zdaleka největší nárůst od roku 2013. Momentálně je podle ČSÚ za první tři měsíce tohoto roku rozestavěno 3 373 nových bytových domů. U rodinných domů činí nárůst pouze 10 %. Celkově bylo v prvním čtvrtletí 2019 zahájeno 9 566 nových staveb bytových a rodinných domů. To je nejvíce od roku 2009.

Pokud trend u poskytování objemu hypoték a počtu zahájených staveb vydrží až do konce roku, mohli bychom se dočkat pozvolného obratu u ceny nemovitostí. Výraznějšího poklesu se ale zřejmě dočkáme nejdříve v následujícím roce.

Čtěte také: Rusko jako bezpečný přístav?
Podrobnější analýza výnosové křivky odhaluje nejčernější scénář

realizace MIDEO realizace MIDEO