Když jsem v posledních týdnech sledoval akcie, ropu a zprávy s vystoupeními geniálního a všemi milovaného amerického super-prezidenta, říkal jsem si, jestli ještě vůbec někdy napíšu nějaký článek. Jelikož míra absurdnosti na trzích překročila veškeré meze, tak ani nevím, co bych k tomu všemu měl napsat. Napadá mě snad jen to, že si asi ten americký super-prezident společně s jeho bankovním a ropným kartelem myslí, že jsme všichni úplně vylízaný pitomci.

Od Trumpova zvolení dne 7. listopadu 2016 zažívá americký akciový trh největší míru manipulace v historii, na které se pochopitelně sám nepřímo podílí skrze média. Přes ta média, na která sám hází špínu, za což pravidelně sklízí jehněčí potlesk. Ale jelikož s jídlem roste chuť, tak si v dubnu tohoto roku americký super-prezident rozšířil své portfolio rovněž o ropu.

Ropní magnáti věděli, že se trh s ropou brzy zhroutí, a tak potřebovali vytvořit propagandu, která jim na poslední chvíli pomůže vystřelit cenu nahoru nakrátko, aby si mohli vsadit na krátko. A tak oslovili charizmatického Donalda, aby tweetnul, že má insider info, že OPEC omezí těžbu o 10 milionů barelů a o pět minut později, že by to mohlo být dokonce až 15 milionů barelů!! No a cena ropy vystřelila z 20 USD na 27 USD během pouhých dvou dnů. To bylo přesně to, co ropní magnáti potřebovali pro své shorty a Donald mohl spokojeně masturbovat nad úspěchem jeho tweetů. Jenže sotva stačil rukou sáhnout po kapesníčku, cena ropy začala opět prudce padat. OPEC těžbu sice opravdu omezil, ale to už nikoho nepřekvapilo. Za to mnohé překvapilo, že futures mohou jít i do záporu. A tak jen o tři týdny později 20. dubna 2020 osudný květnový kontrakt dosáhnul až na -40 USD za barel. Tam šejkové své shorty uzavřeli, přešli do longu a nechali si zaplatit za to, že si od vysqueezovaných obchodníků na zruinovaných maržových účtech mohou nakoupit miliony barelů ropy, kterou údajně nikdo nechce. Od té doby jde cena ropy stále, pouze a nepřetržitě strmě nahoru. Geniální!

Konec ropné pohádky. A teď tu o akciích. Začátkem roku byla většina lidí na světě podělaná strachy z toho, že během chladných měsíců řádí rýmička, a že by jí také mohli dostat. A tak se ani nikdo nepozastavoval nad tím, že demokratické vlády, jejichž liberální a charizmatičtí vůdcové (lidumilové) byli zvoleni ve svobodných volbách, po celém světě vyhlašují stanné právo, nařizují podnikům a živnostníkům zastavení výroby a poskytování služeb a akciový trh zažívá svou nejrychlejší korekci v historii. V momentě, kdy to některým lidem začalo připadat trochu podezřelé, se akciový trh náhle otočil. Jelikož centrální banky pochopitelně statečně přispěchali na pomoc a předlužené státy po celém světě se začali ještě více zadlužovat – aby mohly na poslední chvíli (před bankrotem) ještě vytahat nějaké peníze z veřejných rozpočtů. A tak nastala absurdní situace, jakou jsme tu ještě neměli. Nezaměstnanost ve spojených státech je větší než v době ekonomické krize v letech 2008-2009, ale akciový trh letí strmě nahoru. Je úplně jedno, že je v USA 13 % nezaměstnaných, důležité je, že by mohlo být i hůř, a tak je přeci logické nakupovat akcie, jelikož jsou na současných úrovních tak neuvěřitelně atraktivní! Microsoft (MSFT) za 10násobek tržeb, Shopify (SHOP) za pouhý 44násobek tržeb a Zoom (ZM) dokonce za pouhý 85násobek tržeb, no nekup to! Tohle už je opravdu hodně těžká konkurence i pro akcie Tesly, které neustále rostou navzdory tomu, že se v nadcházejícím období nevyhnutelně blíží bankrot společnosti.

No a v tom Donald opět začne masturbovat. Tentokrát nad čísly z amerického trhu práce a nad akciovým trhem, jak to pěkně roste. To je velice podezřelé. Když naposledy takto onanoval nad ropou, tak během tří týdnů sletěla její cena do záporu. Byl bych tedy v příštích třech týdnech velice obezřetný. Záporná ropa byla velkým překvapením pro většinu z nás. Tak uvidíme, jakého překvapení se dočkáme nyní na akciích…


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.

realizace MIDEO realizace MIDEO