Collar

Složení strategie

  • dlouhá akciová pozice (100 ks)
  • 1 nakoupená put opce, strike A
  • 1 prodaná call opce, strike B

Směr strategie

Středně býčí

Typ strategie

Může být kreditní i debetní.

Maximální zisk

Omezený strikem B plus obdržené prémium za call opci minus zaplacené prémium za put opci.

Maximální ztráta

Omezená strikem A. Rozpětí A a aktuálního tržního kurzu podkladového aktiva plus zaplacené prémium za put opci minus obdržené prémium za call opci.

Breakeven (při expiraci)

  • Cena podkladového aktiva plus zaplacené opční prémium (v případě, že je rozdíl put-call kladný).
  • Cena podkladového aktiva minus obdržené opční prémium (v případě, že je rozdíl put-call záporný).

Maržové požadavky

Pouze za držení samotných akcií (obvykle 50 % z aktuální tržní hodnoty podkladového aktiva).

Vliv času na ziskovost strategie

Neutrální.

Vliv očekávané volatility na ziskovost strategie

Neutrální.

Popis strategie

Collar je relativně konzervativní opční strategií. Je méně riziková než samotné držení akcií. Dle risk grafu se strategie podobá Long Call Spread či Short Put Spread. Rozdíl je však v nižší finanční páce, a rovněž v neutrálním dopadu času a volatility na ziskovost strategie. Ke složení této strategie je třeba držet dlouhou pozici na akciích v násobcích opční pozice. Jelikož jedna opce reprezentuje 100 ks podkladového instrumentu, je nutné držet akcie v násobcích po 100 ks.

Nejobvyklejší varianta je prodej OTM call opce s tím, že za obdržené opční prémium se nakoupí OTM put opce jako způsob zajištění. Pokud je obdržené prémium vyšší než zaplacené, strategie je kreditní. Pokud je obdržené prémium nižší než zaplacené, strategie je debetní. Výhodnější je volit kreditní variantu, i když za cenu nižšího potenciálního zisku. Zajištění prostřednictvím put opce v takovém případě nic nestojí a je mnohem efektivnější než obyčejný stop-loss, jež může být překročen gapem.

Doporučená literatura

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama