Ropa má za sebou zdaleka nejhorší týden od začátku roku. Cena ropy prudce spadla během tří dnů z 63,5 USD za barel pod 58 USD za barel. Ostrý pád byl zastaven až během pátečního obchodování, kdy ropa vzrostla až o 2 %, podpořena spekulativními nákupy.

Zdroj: FINVIZ

Takřka 10% pád byl podpořen hned několika faktory. Prvotním impulzem byly zveřejněné stavy zásob ropy. Ty podle zveřejněných údajů výrazně rostou již druhým týdnem v řadě. Poslední údaj z reportu ukazuje, že zásoby vzrostly o 4,7 milionů barelů. Analytici přitom očekávali s mírným poklesem stavu zásob.

Týdenní změny stavu zásob ropy (v mil. barelů)

Zdroj: Forex Factory

To podpořilo zprávy začátkem týdne, že OPEC a spojenecké země se dohodly na postupném snižování vysokých zásob ropy. To by mělo v krátkém období za následek zvýšení nabídky na spotovém trhu. K tomu se pak přidaly technické faktory, když cena ropy prorazila důležitou úroveň podpory na 60 USD za barel.

Čtěte také: Konflikt na Blízkém východě přeje obchodníkům s ropou

Cenu ropy rovněž podkopává americký dolar

Proti dlouhodobějšímu růstu ceny ropy stojí rovněž americký dolar. Ten proti hlavním světovým měnám dlouhodobě posiluje. Proti euru zpevnil dolar za poslední rok o bezmála 10 %. Trend se přitom jeví jako poměrně silný. Navíc je i podpořený měnovou politikou, když FED utahuje oproti ostatním centrálním bankám rychleji.

Eurodolaru nepomohl ani holubičí tón FED ve zprávě z posledního zasedání. Americká centrální banka v minulém týdnu oznámila, že s dalším zvýšením sazeb nějaký čas vyčká. Reakce trhu však byla poměrně slabá. Takže ani v tomto ohledu není příliš prostoru pro nějakou razantní změnu trendu a americký dolar může dále posilovat.

V pondělí budou burzy v USA a VB zavřené

Burzy cenných papírů v USA budou během pondělního obchodování z důvodu svátku (Memorial Day) zavřené. Jelikož má Velká Británie jarní prázdniny, obchodovat se nebude ani na Londýnské burze cenných papírů. Pondělní seance by proto měla být relativně poklidná.

Pozornost zaměřena na další data

Nejdivočejším dnem z celého týdne bude pravděpodobně středa. Po uplynulém dramatickém týdnu budou obchodníci na trhu s ropou bedlivě sledovat další změnu stavu zásob. Ve středu se uskuteční také zasedání kanadské centrální banky.

S akciemi i s ropou by mohly lehce zamávat i publikovaná makrodata. Ve čtvrtek by měl být zveřejněn ukazatel upraveného HDP ve Spojených státech za 1.Q 2019.

Čtěte také: Trump hrozí zvýšením cel, VIX bije na poplach!
Retailové obchody hlásí pokles zisků, akcie Kohl’s -12 %

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama