Investoři budou tento týden s napětím sledovat středeční zasedání FED. Úrokové sazby by měly být ponechány beze změny. Trhy ale bude spíše zajímat následný projev guvernéra Jerome Powella. Ten by mohl naznačit, jakým směrem se bude měnová politika ubírat v druhé polovině roku.

Jerome Powell ve svém proslovu začátkem června zmínil, že FED by v případě negativního dopadu obchodních válek podpořil ekonomiku. Obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy se již nyní začínají postupně negativně promítat do reálné ekonomiky. Vyšší cla zvedají výrobní náklady domácím podnikům a zahraniční obchod vykazuje známky oslabení. Další jednání mezi Čínou a Spojenými státy jsou očekávána v průběhu úterý tohoto týdne.

Mimo FED trhy může ovlivnit BOE i BOJ

Kromě FED v tomto týdnu zasedá rovněž Bank of England (BOE) a Bank of Japan (BOJ). Od těch se rovněž neočekává žádná změna v nastavení úrokových sazeb. I zde však investoři budou bedlivě sledovat náznaky pro směrování měnové politiky pro druhou polovinu roku.

Páteční expirace derivátů může zasáhnout akciový trh

Tento týden bude poněkud slabší na publikovaná ekonomická data. Z makrodat budou nejdůležitější páteční předstihové ukazatele v Evropě v podání indexu nákupních manažerů. V pátek budou rovněž expirovat některé finanční deriváty na akcie a akciové indexy. Koncem týdne tak může být vyvíjen určitý tlak na vybírání zisků z předchozích dní. Index S&P 500 by se mohl přiblížit zpět až k úrovni 2800 bodů. Zde by měl mít ale silnou úroveň podpory.

Čtěte také: Ropa Brent pokračuje v pádu, prolomila již 60 USD!
Mexiko se dohodlo s USA, cla prozatím nebudou zavedena
Během května z akciových ETF odtekl rekordní objem prostředků