Americký prezident Donald Trump v neděli pohrozil, že zvýší dovozní cla na čínské zboží z 10 % na 25 %. Jednalo by se tak o porušení dohody mezi oběma zeměmi, která trvá od února letošního roku. K rozhodnutí by mělo dojít tento pátek.

Světové akciové trhy na zprávu zareagovaly silným propadem a přerušily tak relativně klidné období nízké volatility. Že zřejmě končí období klidu naznačují rovněž pozice velkých obchodníků u futures na index VIX. Podle reportu Commitments of Traders dosahují čisté krátké pozice u velkých spekulantů až 180 tisíc kontraktů. To je nejvíce v historii.

Zdroj: FINVIZ

Masivní uzavírání těchto pozic by samo o sobě nemělo mít žádný tržní dopad, nicméně situace naznačuje, že se na trhu nachází velké sázky na pokles volatility. A v případě opčních kontraktů na akcie a akciové indexy by byl tržní dopad již značný. To by se v případě pokračujícího napětí a eskalace obchodních válek spekulantům na pokles volatility mohlo vymstít.

Naposledy index VIX atakoval úroveň 50 bodů v únoru 2018. Nedlouho předtím byly patrné extrémní sázky na pokles volatility. Obdobná situace pak nastala i v říjnu, kdy masivní uzavírání sázek na pokles volatility podpořilo prudké propady na akciových trzích a ostrý vzestup hodnoty indexu VIX.