Zemní plyn ve své historii poměrně často ač nepravidelně střídá na burze období klidu s obdobím „divočiny“. Jedno takové období „divočiny“ momentálně zažívá i nyní. Od začátku října vzrostla jeho cena na burze NYMEX o více jak 60 %.

Trh zemního plynu v USA je specifický především v tom, že zde již více než dekádu dominují krátké pozice spekulantů nad těmi dlouhými. To je na komoditním trhu výjimkou. V okamžiku, kdy dojde ke změně fundamentu či očekávání jeho změny ve prospěch růstu ceny komodity, dochází k prudkému uzavírání krátkých pozic a růstu ceny plynu na burze. To se děje i nyní. Předpovědi ohledně silné zimy v USA, rozdmýchávají obavy mezi medvědími spekulanty, že po plynu poroste poptávka. Čisté pozice spekulantů se tak v listopadu dostaly poprvé od května 2017 do kladných hodnot (net long).

Zdroj: FINVIZ

Na druhou stranu tyto předpovědi počasí nejsou zcela spolehlivé a v minulosti se naopak většinou ukázalo, že cena plynu tímto způsobem prudce rostla především kvůli obavám spekulantů a jejich uzavírání krátkých pozic nežli kvůli tomu, že by nastala dlouhá a silná zima a plynu bylo nedostatek. Cena plynu se pak během pár týdnů následně vrátila ke svým původním úrovním.

Jak víme i my, na „severní polokouli“ mírného pásu zima obvykle trvá od listopadu do března, plus mínus pár týdnů, takže poptávka na spotovém trhu je s mírnými odchylkami vždy přibližně stejná. Ostatně i na TV Nova vědí, že když je venku -15°, tak voda zmrzne. Takže i takto prudké výkyvy na trhu s plynem v USA je třeba brát s rezervou.