Summit G20, na kterém se sešel také americký prezident Donald Trump s čínským Xi Jinping, odstartoval masivní rally. Futures na evropské i americké akciové indexy strmě rostou a naznačují otevření trhů ve výrazném plusu.

Optimistické náladě pomáhá především zmírnění napětí u obchodních válek mezi Čínou a Spojenými státy. Donald Trump podnikl lehce ústupný manévr, když přislíbil, že sankce na čínskou společnost Huawei nebudou zavedeny.

Čína se naproti tomu zavázala, že bude z USA dovážet více zemědělských komodit. Ač tento příslib čínský prezident během předchozích jednání v obchodních válkách zmínil již několikrát.

Summit G20: Tématem číslo jedna obchodní války

K výraznějším ústupkům v celní politice mezi USA a Čínou prozatím nedošlo. Obě strany jsou přitom nakloněny k dalším jednáním.

Mezi politiky i investory však panuje značná skepse ohledně dalšího vývoje. Dosavadní jednání totiž zatím žádný průlom nepřinesla. A naopak stále dochází k navyšování celních sazeb.

Někteří analytici očekávají, že k výraznější změně kurzu v celní politice dojde nejdříve po roce 2021. Koncem tohoto roku se uskuteční další americké prezidentské volby. Do té doby Donald Trump může stihnout zvýšit cla nejen proti Číně, ale i zbytku světa.

Na tuto hrozbu upozorňoval během summitu G20 například japonský premiér Shinzo Abe nebo generální ředitelka IMF Christine Lagarde.

Putin kývl na prodloužení omezení produkce ropy

Ruský prezident Vladimír Putin se na summitu G20 dohodl s představiteli Saudské Arábie na prodloužení omezení produkce ropy. Ta je od začátku tohoto roku snížena o 1,2 milionu barelů denně.

OPEC a další spojenecké země se sejdou v tomto týdnu, aby odsouhlasily výši produkce ropy a výhled na další období. Prodloužení omezení produkce by mohlo být na dalších 6 až 9 měsíců.

Cena ropy během pondělního obchodování v úvodu týdne roste až o 2,5 % na 60 USD za barel na svá měsíční maxima. Ropa Brent se dokonce vyšplhala nad 66 USD za barel.

Zdroj: FINVIZ

Čtěte také: S&P 500 na nových maximech, akcie Oracle +8 %
Cena zlata prudce stoupá, centrální banky mírní utahování
Mario Draghi šokuje trhy – ECB může začít tisknout další peníze!