Hedgeové fondy realizují největší sázky na pokles 5letých amerických vládních dluhopisů v historii. Podle reportu Commitments of Traders se čisté krátké pozice hedgeových fondů (leveraged funds) u futures na 5leté T-notes v minulém týdnu vyšplhaly na 1,147 milionu kontraktů. Byl tím překonaný předchozí rekord z ledna 2017.

V době, kdy americký vládní dluh dosahuje 105 % k HDP a americká centrální banka postupně pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb, jsou takové sázky vcelku opodstatnitelné. Výnos na 5letém US dluhopisu aktuálně dosahuje 2,81 %. Hlavní otázkou je, jakým směrem výnosy amerických vládních dluhopisů zamíří ve chvíli, kdy vzroste averze k riziku.

V minulosti byl totiž negativní sentiment na finančních trzích téměř vždy spojený s rostoucí cenou US bondů. A tedy i poklesem jejich výnosů. Nyní jdou výnosy nahoru s tím, jak hedgeové fondy zaplavují trh nabídkou. Je tedy evidentní, že při jistém obratu trendu může za aktuální situace na trhu poměrně snadno nastat short squeeze. Hedgeové fondy by v takovém případě byly nuceni své krátké pozice uzavřít. To by v krátkodobém horizontu vedlo k prudkému poklesu výnosů na 5letých T-notes.

Ačkoliv rekordní sázky na pokles oprávněně poukazují na určitý negativní stav americké ekonomiky, v obavách by prozatím měli být spíše spekulanti sázející na další růst výnosů amerických vládních dluhopisů s krátkodobou splatností.