Prohlášení šéfa FED Jerome Powell, že americká centrální banka podpoří trhy v případě negativního dopadu obchodní války, berou investoři doslova. Trhy již započítávají do vývoje pokles hlavní úrokové sazby FED na svém dalším zasedání koncem měsíce.

Konsensus analytiků odhaduje snížení hlavní sazby z dosavadního pásma 2,25-2,50 % na 2,00-2,25 %. Některé odhady dokonce počítali se snížením až o půl procentního bodu.

Americká ekonomika však stále vykazuje určité známky stability. Počet nově vytvořených pracovních míst ve Spojených státech vzrostl v minulém měsíci o 224 tisíc. Ovšem zahraniční obchod již nyní zaznamenává znatelné negativní dopady protekcionistické celní politiky.

Nastavení sazeb v USA bude překvapením

Další zasedání FED by pak proběhlo až v polovině září. Je tedy poměrně nejasné, zda si FED nechá tak velký prostor na další vyčkávání. Či bude opatrnější a přistoupí ke snížení sazeb alespoň o čtvrt procentního bodu již na červencovém zasedání.

Akciové indexy mažou část ztrát z úvodu tohoto týdne s tím, jak u investorů převládá spíše optimistický postoj. Nejlépe se vede indexu NASDAQ 100, který roste o 0,22 %. Ze sektorů se nejvíce daří zdravotní péči.

Zdroj: FINVIZ

Investoři ale v posledních dnech dávají přednost spíše defenzivě. Nejlepší výkon za poslední týden tak zaznamenává sektor utilit. Ten za poslední týden zpevnil až o 1,3 %.

Zdroj: FINVIZ

Čtěte také: Summit G20 odstartoval masivní rally, futures strmě rostou!
Cena zlata prudce stoupá, centrální banky mírní utahování
Mario Draghi šokuje trhy – ECB může začít tisknout další peníze!