Ropa Brent pokračuje v pádu poté, co stavy zásob v uplynulém týdnu vzrostly o 2,2 miliony barelů. Analytici přitom očekávali pokles stavu zásob o 1,0 milionu barelů. Stavy zásob jsou již pátý týden v řadě výrazně vyšší, než očekávali analytici.

Ropa Brent pokračuje v pádu a prorazila už i významnou technickou úroveň na 60 USD za barel. Srpnový kontrakt ve středečním obchodování ztrácí více jak 4 %.

Zdroj: FINVIZ

Ropa Brent vs ropa WTI

Spread mezi cenou ropy Brent a WTI se mírně zúžil na necelých 9 USD. U vzdálenějších měsíců dodání navíc postupně klesá. Ropa WTI od konce dubna ztratila už přes 20 % a vrátila se tak do medvědího trendu. Ropa Brent je od svého vrcholu z konce dubna níže zhruba o 18 %. Od začátku roku je však stále výše přibližně o 12 %.

Zásoby rostou navzdory vyšší utilizaci

Zásoby ropy rostou navzdory vyšší míře utilizace rafinérií. Ta aktuálně dosahuje až 93 %, což se blíží k sezónnímu průměru 95 %. Koncem června se mají sejít země OPEC a další spojenecké země, včetně Ruska, aby projednali kontrolu výše denní produkce ropy. Ta je od prosince 2018 omezena o 1,2 miliony barelů denně. Na společné schůzi ve Vídni se bude mimo jiné projednávat, zda tento objem bude nadále omezen, nebo dojde k navýšení produkce.

Obchodníci očekávají další pokles cen ropy

Spekulanti na termínových trzích očekávají další pokles. Cena ropy Brent u vzdálenějších měsíců splatnosti klesá. To na trhu s ropou není příliš obvyklý jev. Obchodníci tak počítají s pokračováním medvědího trendu.

Energetický sektor ztrácí ve středeční seanci nejvíce ze všech odvětví a táhne dolů akciové indexy. Akciové indexy odepisují v průměru asi 0,3 %. Nejvíce z indexu S&P 500 propadají akcie ropného těžaře Diamond Offshore Drilling (DO). Ty s padající cenou ropy ztrácejí více jak 7 % a propadly se tak na svá historická minima.

Zdroj: FINVIZ

Čtěte také: Dividendová jízda – nejvíce vynášejí akcie Philip Morris ČR!
Výnosy dluhopisů nejníže za dva roky – příležitost pro drahé kovy?
Během května z akciových ETF odtekl rekordní objem prostředků