Retailové obchody v USA zaznamenávají pokles tržeb i zisků. Jednomu z předních retailových řetězců Kohl’s (KSS) klesly v 1.Q 2019 tržby meziročně o 3 % na 4,087 mld. USD. Čistý zisk klesnul na 62 mil. USD (0,38 USD na akcii) oproti loňským 75 mil. USD (0,45 USD na akcii). Akcie Kohl’s po zveřejněných výsledcích strmě propadly.

Horší výsledky hlásí rovněž retailový řetězec J.C. Penney (JCP). Tomu meziročně klesly tržby o 4 % na 2,56 mld. USD. Hrubá marže Penney klesla na 33,2 % z 33,7 %. Důvodem poklesu je probíhající likvidace zásob a změna prodejní strategie. Nová strategie s sebou přináší například zastavení prodeje nábytku a dalších položek s pomalým obratem v obchodech Penney.

Hospodářské výsledky jsou výrazně pod očekáváním

Management Kohl’s ve zprávě v únoru investory varoval před slabšími výsledky. Ty však měly podle finančního ředitele Bruce Besanko pouze stagnovat. Pokles je pro investory negativním překvapením. Management rovněž snížil svou prognózu celoročního zisku na akcii v rozmezí 5,15-5,45 USD z předchozího 5,80-6,15 USD.

Výsledky jsou pro investory zklamáním a akcie obou řetězců znatelně propadají. Akcie Penney v úterní seanci ztratily bezmála 7 % a uzavřely nejníže od začátku roku. Akcie Kohl’s zaznamenaly dokonce více jak 12% pád. To byl nejhorší výkon z indexu S&P 500 během úterního obchodování. Nyní se titul nachází na nejnižších úrovních od roku 2018.

Zdroj: FINVIZ

Analytici prozatím pro akcie Kohl’s ani pro akcie Penney nepozměnili své investiční doporučení. Jelikož výsledky Kohl’s dopadly hůře, než avizoval management, lze předpokládat, že v následujících dnech ještě k jistým úpravám dojde. Pro akcie Kohl’s tak prodejní tlak nemusí být ještě u konce.

Čtěte také: Rusko jako bezpečný přístav?
Spojené státy mírní svůj postoj k Huawei, futures rostou
Podrobnější analýza výnosové křivky odhaluje nejčernější scénář

Americké akciové indexy uzavřely v plusu

Americkým akciím se po dvou ztrátových seancích podařilo uzavřít v zeleném. Akciové indexy tak částečně odmazaly ztráty z předchozích dní. Tahounem byl především sektor průmyslového zboží a technologický sektor. Oba sektory v průměru zaznamenaly až 1,2% zisky.

Dopomohly tomu zprávy, že Spojené státy odloží sankce proti Huawei o tři měsíce. Jejich případné uvalení je podmíněno na aktuálně probíhajících jednáních s Čínou. Dow Jones uzavřel o 0,77 % výše, S&P 500 přidal 0,85 % a NASDAQ Composite povyskočil až o 1,08 %.

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama