RSS SageFin FACEBOOK SageFin

Platina ztrácí půdu pod nohama, trh s mědí postrádá kupce

Silné výprodeje napříč průmyslovými i drahými kovy nabírají na obrátkách s tím, jak mezi významnými obchodníky stoupají obavy ohledně omezení světového obchodu a poklesu poptávky po základních surovinách.

Drahé kovy, jako je zlato, jsou z převážné většiny využívány ve šperkařském průmyslu a další významnou část tvoří investice do fyzického kovu ze strany centrálních bank a soukromých subjektů. Menší část z celkové světové poptávky pak představuje využití v technologiích. Výrazně jinak je tomu ovšem u platiny, palladia, stříbra a především mědi. Tyto kovy jsou pevně svázány se strojírenským (automobilovým) průmyslem a budováním infrastruktury. Právě tyto sektory ekonomiky jsou však v době zuřících obchodních válek silně negativně zasaženy.

Ačkoliv USA pro své obchodní partnery zavádí dovozní cla na ocel a hliník, nepřímo se omezení světového obchodu dotkne i dalších průmyslových a drahých kovů. Rostoucí náklady na pořízení těchto surovin totiž povede k omezení průmyslové výroby. Většina finálních produktů se ale málokdy skládá pouze z oceli a hliníku, ale obsahuje v nemalém množství právě měď a v menším množství také drahé kovy jako je stříbro, palladium či platina.

Negativní sentiment ohledně dalšího vývoje obchodník válek dnes posílá cenu platiny na burze COMEX o více než 3 % níže a výrazně ztrácí také její substitut palladium (-2,6 %). Cena platiny tím prorazila významnou technickou úroveň na 800 USD za trojskou unci a je tak pravděpodobné, že pád bude pokračovat na výrazně nižší úrovně. Měď (-2,5 %) se prozatím drží nad úrovní technické podpory na 2,6 USD za libru (5 730 USD za tunu). Velký tlak na pokračující pokles ceny mědi je však vyvíjen jak na spotovém trhu, kde produkce aktuálně výrazně převyšuje poptávku, tak především ze strany spekulantů a zajišťovatelů na termínovém trhu, kde obchodníci sázejí na další vystupňování negativního sentimentu.

Tagy: , ,