Mario Draghi na dnešním vystoupení v portugalském Sintra doslova šokoval trhy. Mario Draghi ve svém proslovu zmínil, že Evropská centrální banka může začít tisknout další peníze, pokud inflace zůstane na nízkých úrovních.

Evropská centrální banka přitom ukončila svůj program kvantitativního uvolňování koncem minulého roku. K tomu již třetím rokem udržuje svou hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,0 %.

Guvernér ECB Mario Draghi poukazuje na to, že inflace v eurozóně je stále velice nízká. Podle dnes zveřejněných dat vzrostl index spotřebitelských cen v eurozóně meziročně o 1,2 %. Od konce minulého roku tak tempo růstu inflace pozvolna klesá. Cíl ECB je přitom držet inflaci na 2 %.

Mario Draghi posílá akcie strmě vzhůru

Evropské akcie po Draghiho proslovu prudce rostou. Index Euro Stoxx 50 přidává až 1,4 %. Německý DAX roste o 1,5 %, a to navzdory velmi slabým datům, když ekonomický sentiment podle ZEW výrazně oslabuje.

Zdroj: FINVIZ

Euro proti americkému dolaru rozšiřuje ztráty a odepisuje asi 0,3 %. Futures na americké akciové indexy naznačují otevření trhů s výrazným růstovým gapem.

Plané řeči nebo skutečnost?

Optimismus ohledně možného uvolňování měnové politiky centrálními bankami může akciové trhy na nějakou dobu podpořit. Otázka ovšem je, zda FED či ECB skutečně v nejbližší době přistoupí ke snížení sazeb či k dalšímu kvantitativnímu uvolňování.

Kurz měnové politiky se totiž změnil relativně nedávno a prudké otočení kormidla by poukazovalo na nekonzistenci v rozhodování. Což by v konečném důsledku mohlo mezi investory vyvolat nedůvěru v centrální banky se všemi negativními tržními důsledky.

Čtěte také: Týdenní výhled: FED středem pozornosti
Jerome Powell: FED je připraven zaintervenovat
Míra inflace ve Spojených státech zpomalila