Světové akciové indexy pokračují v poklesu s tím, jak se do vývoje na finančních trzích čím dál více promítá utahování měnové politiky a ochabující poptávka po rizikových aktivech. V páteční seanci hlavní americký index S&P 500 ztratil bezmála 2 % a prolomil tím klíčovou technickou úroveň na 2630 bodech. Na hodnotě 2599,95 bodů uzavřel na nejnižších úrovních od dubna letošního roku.

Z technického pohledu se jedná o velmi významný průlom. Nyní hrozí aktivace automatických pokynů, jež chrání obchodníky v dlouhých pozicích proti rozrůstajícím se ztrátám. Na těchto úrovních rovněž hrozí, že čím dál více obchodníků v dlouhých akciových pozicích nebude splňovat maržové požadavky. A budou nuceni své dlouhé pozice uzavřít. Oba tyto faktory současně zapříčiní, že na trhu po určitou dobu enormně vzroste nabídka.

Již začátkem následujícího týdne proto můžeme očekávat strmý pád akciových indexů i širokého spektra spekulativních aktiv. Celkové ztráty pro nejbližší dny očekáváme v rozsahu 20-30 % na amerických akciových indexech. A odpis hodnoty světového akciového trhu okolo 25 bilionů USD (zhruba třetina světového HDP).