Americký prezident Donald Trump v pátek odložil rozhodnutí ohledně uvalení cel na automobily a automobilové součástky až o 6 měsíců. Dle dřívějšího oznámení, které Donald Trump učinil začátkem minulého týdne, se jedná o předpokládaný tah. Americký prezident si tím chce vytvořit dostatečný prostor pro další jednání s Evropou a Japonskem.

Americké akciové trhy v pátek uzavíraly v červených číslech. V průběhu obchodování se sice indexy dostaly mírně do plusu, ale nakonec tlak prodejců převážil. S&P 500 uzavřel s 0,6% ztrátami a Russell 2000 se propadnul dokonce až o 1,5 %. K tomu částečně přispěla zpráva, že Čína již dále není příliš otevřená k dalším jednáním s USA ohledně nastavení celní politiky. Zastavení jednání by mohlo vést k mnohem dramatičtějšímu průběhu s více negativními důsledky pro obě ekonomiky.

Největší ztráty z akciového trhu dolehly na průmyslové podniky a technologie. Z indexu Dow Jones nejvíce ztratily akcie chemického gigantu Dow (DOW). Ty odepsaly více jak 4 % s tím, jak investoři negativně reagovali na zvyšující se napětí v obchodních válkách. Výraznější ztráty zaznamenal rovněž Caterpillar (CAT). Akcie výrobce těžké strojní techniky uzavíraly o 3 % níže. Konstruktér zemědělské techniky Deere & Company (DE) pak propadnul až o 7,6 %, a to na svém největším objemu od srpna 2018. Jednalo se o nejhorší výkon z indexu S&P 500 během pátečního obchodování.

Zdroj: FINVIZ

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama