Asijské akciové indexy v pátečním obchodování sestupují ze svých lokálních maxim. Růst průmyslové produkce v Číně zpomalil na své sedmnáctileté minimum. Za květen vzrostla průmyslová výroba v Číně pouze o 5,0 %, což je výrazně pod očekáváním. Znatelně zpomalují také čínské investice do reálných aktiv v podobě nemovitostí.

Hongkongský Hang Seng ztratil 0,65 % a čínský Shanghai Composite odepsal bezmála 1 %. Futures na americké akciové indexy naznačují otevření v záporném teritoriu, když ztrácí v průměru asi 0,3 %.

Obchodníci více poptávají drahé kovy

Naproti tomu pozvolna stoupá zájem o drahé kovy, zejména zlato a palladium. Od začátku června vzrostla cena palladia o více jak 11 % na 1 450 USD za trojskou unci. Více jak 6% vzestup má za sebou také zlato. Jeho cena se dnes vyšplhala nad 1 360 za trojskou unci. Aktuálně se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 14 měsíců.

Zdroj: FINVIZ

Výnosy dluhopisů dále klesají

Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů nadále klesá s tím, jak obchodníci přecházejí z akcií na relativně bezpečnější aktiva. V páteční seanci se desetiletý výnos dostal až na 2,06 %. To je nejníže od září 2017. Klesají rovněž výnosy evropských vládních dluhopisů. Španělské desetileté dluhopisy se dokonce dostaly na historicky nejnižší úroveň výnosu do splatnosti ve výši 0,5 %.

Čtěte také: Jerome Powell: FED je připraven zaintervenovat
Během května z akciových ETF odtekl rekordní objem prostředků
Výnosy dluhopisů nejníže za dva roky – příležitost pro drahé kovy?