Čína v sobotu zvýšila cla na americké zboží v ročním objemu za 60 miliard dolarů. Dotkne se více jak 5 tisíc amerických výrobků. Z toho na polovinu z nich bude uplatňovat 25% sazbu. Jedná se o protiúder, když USA začátkem května zvýšila cla na dovoz čínského zboží v ročním objemu za 200 miliard dolarů z 10 na 25 procent.

Americký prezident Donald Trump se v celní politice pro změnu zaměřil na Mexiko. Tomu pohrozil, že od 10. června začne uplatňovat dovozní cla na veškeré mexické zboží ve výši 5 %. „Celní sazba bude postupně navyšována až na 25 %, dokud Mexiko nezastaví svou ilegální imigraci do USA“, prohlásil Trump.

Americké akciové indexy v reakci na eskalaci obchodních válek v pátek pokračovaly v pádu. Index S&P 500 od začátku května ztratil již více jak 6 % a nachází se na svých tříměsíčních minimech. Více jak 7% propad potom zaznamenala ropa Brent. Cena spadla až na 62 USD za barel.

Akcie Gap -9 %, management varuje před slabšími výsledky

Akcie amerického retailového řetězce Gap (GPS) se propadly o více jak 9 %. To bylo nejvíce z indexu S&P 500. Společnost reportovala výsledky hospodaření, které byly pod očekáváním analytiků.

Zdroj: FINVIZ

Management společnosti navíc snížil svůj výhled pro rok 2019. Management snížil svůj výhled čistého zisku i tržeb pro tento rok.

Analytici Credit Suisse po horších výsledcích i výhledu snížili svou cílovou cenu pro akcie Gap na 23 USD z předchozích 30 USD. To je ovšem pod aktuální tržní cenou, když akcie Gap uzavíraly na 18,68 USD. Cílovou cenu pro akcie Gap snížila i Nomura a B. Riley.

Za poslední rok jsou akcie Gap níže o 37 % s tím, jak investoři ztrácejí o akcie zájem. Americký retailový řetězec tíží slabší poptávka od zákazníků, ale i stupňující napětí v obchodních válkách. Vyšší cla na americké zboží budou mít do budoucna negativní dopad na hospodářské výsledky společnosti.

Čtěte také: Ropa Brent spadla o 4 % na 66,6 USD!
Warren Buffett šlápl vedle, akcie Kraft Heinz -49 %!
Trump zvýšil napětí obchodní války, indexy na klíčových úrovních

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama