Wall Street v pondělní obchodní seanci zalila červená lázeň a v čele s technologickým sektorem a konglomeráty zaznamenala největší ztráty od začátku letošního roku. Důvodem je eskalace celní politiky mezi Čínou a Spojenými státy. Čína oznámila, že zvýší objem cel na americké zboží na 60 mld. USD a se sazbou až 25 %. Opatření by mělo zasáhnout zhruba 5 000 amerických výrobků a vstoupí v platnost v sobotu 1. 6. 2019. Jedná se o reakci na zvýšení celní sazby ze strany USA na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z předchozích 10 % na 25 %, jež vstoupilo v platnost v pátek minulého týdne.

Donald Trump krok okomentoval, že „Čína brzy velmi tvrdě zaplatí, pokud nepřistoupí k dohodě. Společnosti budou nuceny opustit území Číny a půjdou do jiných zemí. V Číně je velmi drahé nakupovat. Čína měla téměř hotovou dohodu, ale odstoupili od ní!“ Navíc dodal, že nyní mají Spojené státy právo navýšit objem cel až na 325 mld. USD na čínské zboží, ale prozatím ještě není rozhodnutý.

Americké akcie ostře padají. Apple (AAPL) odepsal až 5,8 %, což bylo nejvíce z indexu Dow Jones. Investoři se obávají, že cla negativně dopadnou na výrobky společnosti. Bezmála 4,9 % ztratily akcie Boeingu (BA), což byl druhý nejhorší výkon z indexu Dow Jones. Boeing mimo jiné trápí také poruchovost modelu 747 MAX. Celkově Dow Jones ztratil 2,38 %, index S&P 500 odepsal 2,41 % a NASDAQ Composite uzavřel o 3,41 % níže.