Poté, co index DJIA překonal psychologickou úroveň 20 000 bodů, se optimismus z vývoje na akciích promítá i na dalších trzích. Vzpamatovávají se drahé kovy. Ty těží z oslabování čínského yuanu a pokračující měnové expanze ze strany ECB. Rostou i vládní dluhopisy vyspělých zemí (zejména USA). Ty při vysokých úrovních akciových indexů nabízejí pro konzervativní investory konkurenceschopnou alternativu.

I přesto většina institucionálních investorů svou expozici vůči dluhopisům redukuje. Zatímco poptávka po akciích neslábne. Největším tahounem je odvětví technologií. To od začátku roku v průměru zpevnilo až o 4,7 %. Na historických maximech včera uzavíraly akcie Apple (AAPL) či Netflix (NFLX). A po krátké korekci se na nové rekordní úrovně vyšplhala také NVIDIA (NVDA), jejíž akcie raketově rostou již 10. měsícem v řadě.

Příležitosti nabízí vybrané komodity

Příležitostí pro dlouhodobé investování je stále méně a méně a sázky na pokles akcií se při takto silném trendu nemusejí vyplatit. Alternativou proto nyní mohou být některé vybrané komodity. Zajímavá příležitost se aktuálně rýsuje na trhu s kakaovými boby. Cena se přiblížila k silné technické úrovni 2 000 bodů, což jsou 6letá minima. Při pohledu na report Commitment of Traders navíc můžeme vidět, že tento pokles je doprovázen největšími sázkami ze strany portfolio manažerů (skupina managed money) v historii převyšující 20 tisíc kontraktů nakrátko v čistém vyjádření. Kdežto zajišťovatelé (producenti) komodity jsou nejvíce býčí od roku 2012. Pravděpodobnost otočení trendu v následujících týdnech/měsících na trhu s kakaovými boby je proto poměrně vysoká.

Zvýšená rozpolcenost na trhu s futures je patrná také na rýži. Zde jsou portfolio manažeři nejvíce medvědí od roku 2012. Cena rýže na burze se přitom pohybuje v blízkosti dvouletých minim.