Investoři v akciové trhy čím dál více ztrácejí důvěru. Je to patrné na klesajících hodnotách akciových indexů, ale také na odtoku peněžních prostředků z akciových fondů ETF.

Z akciových ETF během května odteklo rekordních 19,9 miliard dolarů. To je nejvíce v historii. Vyplývá to z reportu správcovské společnosti State Street Global Advisors. Předchozí rekord odtoku peněžních prostředků z akciových fondů ETF činil 19,7 miliard dolarů. Ten nastal v lednu 2014.

Výprodeje a odklon investorů od akcií odstartoval 5. května americký prezident Donald Trump. Ten prohlásil, že navýší cla na čínské zboží dovážené do USA z 10 na 25 procent. Následně tak i učinil a Čína vzápětí přišla s odvetným opatřetním. Během května index S&P 500 odepsal více jak 6,5 % a zaznamenal tak první ztrátový měsíc od začátku roku.

Odklon je patrný i ze sektorových ETF

Podle State Street utrpěly rovněž sektorová ETF. Z nich během května odtekly peněžní prostředky v celkovém objemu za více jak 8 miliard dolarů. To je druhý největší objem v historii.

„Výprodeje během května byly patrné zejména na cyklických, ekonomicky citlivých, titulech. Jednalo se předně o finanční sektor, technologie, průmyslový a energetický sektor,“ uvádí Matthew Bartoloni ze State Street. „Jediný sektor, který zaznamenal přítok prostředků, byly utilizace,“ pokračuje Bartoloni.

Prostředky se přesouvají do dluhopisů

Velký přísun nových prostředků zaznamenaly ETF vládních dluhopisů. Celkový přítok prostředků během května se zde vyšplhal až na 5,4 miliardy dolarů. ETF high-yield dluhopisů naopak zaznamenaly odtok ve výši 3 miliard dolarů.

„Přísun prostředků do dluhopisových ETF byl během května celkově pozitivní. Ovšem odklon od rizikových aktiv snížil celkový objem přísunu nových prostředků o 22 % pod svůj tříměsíční průměr. Z aktuální averze k riziku profitují instrumenty s dluhopisovou složkou, zatímco ETF s akciovou složkou jsou na tom hůře,“ dodává Bartoloni.

Zdroj: CNBC

Čtěte také: Objem hypoték výrazně klesl, ceny nemovitostí stagnují
Čína zvýšila cla na americké zboží, USA zase na Mexiko
Technologické akcie pod prodejním tlakem, FB -7,5 %

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama