Cena zajištění proti poklesu akciových indexů od poloviny října výrazně stoupla s tím, jak se blíží termín prezidentských voleb ve Spojených státech. Některé akciové společnosti oznamují ve třetím kvartálu tohoto roku horší výsledky hospodaření. Index VIX, který je obecně vnímán jako měřítko očekávané volatility a ceny zajištění proti poklesu akcií, roste již osmým dnem v řadě. A přibližuje se k varovné úrovni 20 bodů. Tu je možné považovat za pomyslnou hranici mezi pozitivním a negativním sentimentem.

Akciové indexy v posledních dnech jen těžko hledají býčí podporu. Kromě blížících se prezidentských voleb některé jedničky v oboru mezi akciovými společnostmi varují před horšími budoucími výsledky. Investoři jsou rovněž nervózní z plánovaného zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. A rovněž neměnnou politikou ostatních světových centrálních bank (ECB, BOJ, BOE), kde je pravděpodobnost dalšího uvolňování měnové politiky aktuálně velmi malá.

Akcie Facebooku prudce klesají

Akcie sociální sítě Facebook (FB) ve čtvrteční seanci prudce propadají. A to navzdory poměrně silným hospodářským výsledkům, když investory znepokojuje zejména zpomalení růstu nových uživatelů a problematický vstup na rozvíjející se trhy, jež snižuje očekávání budoucího zisku. Titul krátce po otevření trhů odepisuje více než 5 %.

Akcie First Solar pod palbou prodejních objednávek

Akcie největšího výrobce solárních panelů na světě, First Solar (FSLR), postihly masivní výprodeje. Společnost za 3.Q 2016 zveřejnila horší než očekávané tržby a výhled celoročních tržeb na další rok byl snížen až o 30 %. Společnosti by navíc mohlo výrazně uškodit vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Ten má v plánu omezit podporu energie z obnovitelných zdrojů. Akcie v dnešním obchodování ztrácejí až 18 %, což je zdaleka nejvíce z indexu S&P 500.