Americký zemědělský úřad (National Agricultural Statistical Service; NASS) hlásí rekordně nízkou výsadbu kukuřice. Cena kukuřice na Chicagské burze raketově roste již druhým týdnem v řadě.

Podle NASS dosahovala výsadba kukuřice k 19. květnu 2019 pouhých 49 %. To je nejnižší procento od roku 1980. Průměrná výsadba v polovině května přitom dosahuje až 80 %. Druhá nejnižší výsadba z roku 1995 dosahuje 56 %.

Cena kukuřice roste i kvůli spekulantům

Cena kukuřice na Chicagské burze vzrostla během pouhých dvou týdnů o více jak 15 % nad 400 centů za bušl. Kromě nízké výsadby k prudkému nárůstu ceny přispělo i masivní uzavírání krátkých pozic spekulantů.

Zdroj: FINVIZ

Koncem dubna dosahovaly čisté krátké pozice velkých spekulantů u futures na kukuřici rekordních 208 tisíc kontraktů. K 20. květnu to bylo již 3 tisíce kontraktů v čistých dlouhých pozicích. Během pouhých tří týdnů tak ze strany velkých spekulantů došlo k nákupu až 211 tisíc kontraktů. Udává to report Commitments of Traders.

Rostou i ceny ostatních zemědělských komodit

Obdobně prudký nárůst zaznamenává i cena pšenice, která je pro kukuřici substitutem. Za poslední dva týdny vzrostla cena pšenice o bezmála 17 %. Ještě začátkem května se přitom cena pšenice pohybovala na svých 1,5ročních minimech. V pátek futures na pšenici na Chicagské burze uzavíraly o 4 % výše na 490,25 centů za bušl.

Čtěte také: Týdenní výhled: V hlavní roli ropa
Retailové obchody hlásí pokles zisků, akcie Kohl’s -12 %
Zpráva FED: Měnová politika zůstane po nějaký čas neměnná

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama