Evropské i americké akciové trhy hledají další impulz k růstu, když pro následující týdny nejsou očekávány žádné významnější ekonomické události. Index S&P 500 po očekávaném zvýšení sazeb americkou centrální bankou na 0,75 % mírně oslabil, ovšem výraznější korekce se medvědi zatím nedočkali. Na dluhopisovém trhu však nyní dochází k velkému obratu, když výnosy třicetiletých amerických vládních dluhopisů rostou již pátý měsíc v řadě a od července vzrostly až o 100 bps. Je tak pouhou otázkou času, kdy akcie budou směr na dluhopisových trzích následovat.

First Solar (FSLR) hvězdou páteční seance

Největší nárůst z indexu S&P 500 zaznamenaly akcie výrobce solárních panelů First Solar (FSLR). Ty zpevnily o více než 7 %, ačkoliv nebyly zveřejněny žádné korporátní zprávy. Pohyb tak zřejmě způsobilo uzavírání short pozic poté, co titul od začátku roku ztratil přes polovinu své hodnoty.

Rekordní pozice na trhu s mědí přitahují pozornost spekulantů

Futures na měď aktuálně ztrácejí až 1,5 % a navazují tak na pokles z předchozího týdne. Extrémně vysoké sázky na trhu navíc zvyšují volatilitu, což přitahuje pozornost spekulantů. Spekulativní sázky na růst mědi dosáhly v minulém týdnu historicky vůbec nejvyšších hodnot. Podle reportu Commitment of Traders přesahoval počet čistých pozic na long u skupiny „managed money“ 87 tisíc kontraktů. Producenti komodity se naopak aktuálně zajišťují historicky nejvyššími čistými short pozicemi, jež přesahují 88 tisíc kontraktů.