Akciové trhy začátkem týdne oplývají optimismem po zveřejnění zpráv, že USA s Kanadou přistoupili na nové formy obchodních dohod. Tyto nové obchodní dohody však nepřinášejí žádné významné změny. A ani do budoucna nezlepší hospodářské výsledky firem. Z toho důvodu lze dnešní optimismus na akciových trzích vnímat jako uměle a účelově vykonstruovaný. A zřejmě také bude mít velmi krátké trvání.

Naproti tomu můžeme očekávat další stupňování obchodních válek mezi Čínou a USA, které naopak budou mít jednoznačně negativní dopad na celou globální ekonomiku, a tedy i hospodářské výsledky firem.

V minulém týdnu FED zvednul svou hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,25 %. A počínaje dneškem ECB bude nakupovat evropské dluhopisy v menším objemu (15 mld. EUR měsíčně) než dosud (30 mld. EUR měsíčně) s tím, že do konce roku program QE ukončí. Utahování měnové politiky by se mělo postupně začít promítat do absolutních cen spekulativních aktiv. A akciové trhy v tomto i následujících týdnech pravděpodobně zamíří níže.