Spekulace o tom, že americká centrální banka na svém dalším zasedání nejspíš zvedne úrokové sazby, zasáhly v minulých dnech trh se zlatem. Zatímco začátkem měsíce se cena ještě pohybovala kolem 1300 USD za trojskou unci (což jsou roční maxima), za poslední 3 týdny cena žlutého kovu spadla o bezmála 6 % níže.

Od začátku roku na trhu s drahými kovy prudce stoupal objem zobchodovaných kontraktů. Ruku v ruce s počtem sázek na růst ze strany spekulantů. Největší pohyb zaznamenalo především zlato a platina. Oba kovy se v posledních měsících staly terčem masivních spekulativních sázek na růst. A to díky zvýšeným turbulencím na akciových trzích a uvolněné měnové politiky ECB a BOJ. S blížícím se zasedáním FED ale začínají převládat jestřábí postoje, což zlatu vůbec nesvědčí.

Vzhledem k tomu, že objem čistých dlouhých kontraktů na zlatu je ze strany Managed Money největší od roku 2011, se domníváme, že tito obchodníci budou s ohledem na předpokládanou změnu v měnové politice nakonec donuceni k prodeji. Cena zlata se nyní nachází pouhé 2 % nad klíčovou technickou úrovní 1200 USD za trojskou unci. V případě, že bude tato úroveň prolomena, lze předpokládat krátkodobé silnější výprodeje na trhu se zlatem. A to s nejbližším záchytným bodem na 1100 USD. To by ze současných úrovní představovalo pokles o dalších zhruba 10 %.