Na burze se čas od času vyskytne jedinečná příležitost vydělat během velmi krátké chvíle velký balík peněz. Připadá vám možnost profitu ve výši 700 % za jediný měsíc jako nemožná? Zde je příběh o znovuzrození vyhaslé hvězdy jménem Arch Coal.

Akcie předního amerického těžaře uhlí, Arch Coal (ACI), původně zařazené v indexu S&P 500 byly burzovními obchodníky dlouho opomíjeným titulem. Situace v odvětví uhelných těžařů je stále velmi nejistá a komplikovaná a mnoho podniků již vyhlásilo bankrot a další přibývají. Pokud se situace v dohledné době výrazně neznění, počet bankrotů bude nejspíš ještě narůstat.

Kdo z těžařů již zbankrotoval?

Mezi zkrachovalé podniky se zařadily například Walter Energy (WLT). Nedávno do bankrotového řízení vstoupila i Alpha Natural Resources (ANR), dříve významný těžař v oblasti Central Appalachian. Arch Coal balancuje na hraně bankrotu, ovšem společnost se dohodla s dlužníky na reorganizaci dluhu. Nedávno byl navíc zveřejněn report, že významný a úspěšný investor George Soros nakoupil až 1 milion akcií uhelného těžaře Peabody Energy (BTU) a více než 500 tisíc akcií Arch Coal. To byl patrně největší impulz k tomu, aby po akciích tohoto uhelného těžaře enormně vzrostla poptávka. Na trh následně dorazily agresivní nákupní objednávky, jež od začátku srpna vyhnaly kurz akcie z 1,00 USD až na současných 8,21 USD při pátečním závěru, tedy o celých 721 % výše!

Zdroj: FINVIZ

Zadlužení Arch Coal aktuálně činí 3,69 k vlastnímu kapitálu společnosti. Vzhledem k podstupovanému riziku jsou valuace extrémně nízké. Při svých minimech na 1 USD se ukazatel P/S pohyboval pod 0,01 – to je proti 1,72 u indexu S&P 500 skutečně velmi nízká hodnota. Navíc i po fenomenálním nárůstu o 721 % je P/S Arch Coal pouhých 0,06, což je stále velmi nízko. V případě, že by společnost nakonec přežila, se i po výrazném vzestupu ceny akcií nabízí zhodnocení investice až o několikanásobky.

Arch Coal zachrání jedině růst ceny uhlí

Je ale třeba upozornit na to, že ceny energetického uhlí se od svých minim z června prozatím výrazně výše neposunuly. A společnost nyní stále hospodaří se záporným provozním i volným cash flow. Náklady na jednu tunu se momentálně pohybují kolem 58 USD. Přičemž cena energetického uhlí v oblasti Central Appalachian je pouhých 43 USD za tunu a trend je prozatím stále medvědí. Situaci navíc ztěžuje pokračující pád ceny ropy, který tlačí na ceny ostatních energetických komodit. Na dlouhodobou investici do akcií uhelných těžařů je proto stále ještě brzy. A proto je v tomto případě lepší vzít vrabce v hrsti, nežli holuba na střeše. I když onen vrabec v hrsti je více než 700 % za jediný měsíc. To je vskutku velký vrabec. A kdo by se s ním nespokojil, že?

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama