Před každým zařazením konkrétního titulu na Buy list Sagefin provádíme vždy důkladnou fundamentální analýzu. Z důvodu diverzifikace a narůstajících příležitostí mimo USA, Buy list Sagefin nově obohacujeme o některé asijské tituly a rovněž o jednu biotechnologickou společnost. Co se týče sektorů, tak velké příležitosti aktuálně vidíme v energetice. Jelikož má většina průmyslových a energetických komodit svůj největší pád za sebou, a ceny se opět začínají otáčet směrem vzhůru, myslíme si, že je nejvhodnější čas pro nákup společností, jejichž akcie strhl negativní sentiment dolů, ale hospodářské výsledky přitom zůstaly stabilní.

Na Buy list Sagefin nově zařazujeme:

Seadrill Partners (SDLP)

Tato energetická společnost pocházející z Velké Británie se zaměřuje na výstavbu a následný pronájem ropných plošin. Jejími klienty jsou největší ropné společnosti jako Chevron, Total, BP či ExxonMobil. Že jsou klienty Seadrill Partners právě tyto společnosti, vnímáme jako obrovské plus. Jelikož tito ropní obři mají pro těžbu ropy velmi nízké těžební náklady a tudíž pokles cen ropy na světových trzích výrazně neovlivnil jejich provoz. To je také vidět na hospodářských výsledcích Seadrill Partners, které jsou velmi silné. I přesto cena akcie šla vlivem všeobecného negativního sentimentu v energetickém sektoru dolů. To vidíme jako velkou příležitost pro nákup na velmi zajímavých valuacích.

Huaneng Power International (HNP)

Čínská společnost, jež se zaměřuje na výrobu a distribuci elektřiny má celostátní působnost a dobrou diverzifikaci svých aktivit. Přestože se jedná o společnost s poměrně stabilními hospodářskými výsledky, cena akcií šla vlivem prudkého poklesu na čínských trzích od roku 2015 a negativnímu sentimentu v energetickém sektoru dolů. Akcie HNP jsou dle našeho názoru výrazně podhodnocené a pro investory nabízí velmi atraktivní free cash flow, které je z větší části vypláceno formou dividend.

China Automotive Systems (CAAS)

Jak již název napovídá, jedná se o další čínský titul. Společnost se zaměřuje na výrobu a následnou distribuci některých součástí pro automobily. Toto odvětví se nyní díky stoupající poptávce po automobilech v Číně poměrně rychle rozvíjí. Aktuální hospodářské výsledky konkurenčních společností vypadají solidně a my se na této vlně rozhodně chceme svést také.

GTx (GTXI)

A na závěr zde máme trochu kontroverzní titul. Ačkoliv tato biotechnologická společnost aktuálně negeneruje žádné tržby, může se jednat o velice zajímavou příležitost. Naše investiční strategie vychází z klasického „value investing“, a tudíž je primárně zaměřena na výběr podhodnocených titulů na základě fundamentální analýzy, což prakticky vylučuje investici do jakýchkoliv growth stocks. V tomto případě jsme se ale rozhodli učinit výjimku, a pokud určitou malou část z vašeho portfolia vyčleníte právě na tento titul, do budoucna možná budete mile překvapeni.

Tato biotechnologická společnost provádí výzkum léku zvaný Enobosarm (známý též jako Ostarine), jež byl objeven začátkem nového tisíciletí samotnou GTx. Tento lék by mohl být velmi dobrým pomocníkem při léčbě rakoviny, úbytku svalové hmoty či osteoporózy (řídnutí kostí). A svými pozitivními účinky je obdobný anabolickým steroidům, ale bez většiny negativních dopadů na zdraví člověka. Zní to až moc dobře na to, aby to byla pravda? Možná že ano, ale tento lék doopravdy existuje a taky funguje, což bylo prokázáno v mnoha experimentálních testech. Není proto divu, že v roce 2008 byl Světovou antidopingovou agenturou zařazen na seznam zakázaných látek.

Je ale nutné podotknout, že ačkoliv jsou negativní dopady na zdraví člověka ve srovnání s některými anabolickými steroidy výrazně menší, pořád se zde určité vedlejší účinky, ostatně jako u všech léků, mohou vyskytovat. Rizikem investice do akcií této společnosti je ale především to, že GTx aktuálně dochází hotovost a v dohledné době ji bude nutné doplnit. Velmi pravděpodobně vydáním nových akcií. Společnosti, jež na Ostarine vlastní řadu patentů, rovněž škodí existence černého trhu. Jelikož se jedná o poměrně rizikový titul, doporučujeme jeho zařazení do portfolia pouze s malou váhou. Nepochybně ale před sebou máme budoucnost medicíny a zřejmě také dopingu ve sportu.