RSS SageFin FACEBOOK SageFin

Buy list: AEGON

Na náš buy list nově zařazujeme akcie společnosti AEGON (AEG). Společnost ve své současné podobě patří mezi desítku největších poskytovatelů životního pojištění na světě, přičemž v tomto segmentu je jednou z nejrychleji rostoucích společností (z pohledu tržeb). Působí ve 20 zemích po celém světě a jejím hlavním trhem je USA.

Velký potenciál k růstu vidíme především s přesunem orientace na trhy v Asii, kde společnost také působí, a kde je v současné době ve srovnání s USA a Evropou velmi slabá „utilizace“ životního pojištění. Ve srovnání s ostatními lídry v oboru má podle analytiků AEGON jeden z největších růstových potenciálů. Navzdory tomu jsou valuace na velmi nízkých úrovních (P/E, PEG a P/S má vůbec nejnižší ze všech společností v oboru životního pojištění obchodovaných na NYSE). To je nejspíše způsobeno slabšími kapitálovými rezervami podle nově zavedeného regulatorního předpisu Solvency II. platným od začátku roku 2016, dle kterého by společnost v případě nejhoršího možného scénáře na trhu nebyla schopná pokrýt své závazky. Následovala snížená investiční doporučení ze strany analytiků.

Nejčernější scénář nepředpokládáme. Naopak společnost má v plánu do budoucna omezovat své provozní náklady a nadále vylepšovat svou pozici na trhu. Aktuální cena akcie je dle našeho názoru silně podhodnocená, a to nejen v rámci svého oboru, ale i ve srovnání se světovým akciovým trhem.