RSS SageFin FACEBOOK SageFin

Buy list: ADM, T, PFE a ultra-defenzivní NEAR a TDTT

Vzhledem k proběhlé korekci na akciových trzích, která dle našeho názoru předznamenává určitou hrozbu negativního globálního makroekonomického vývoje, výrazně upravujeme náš buy list směrem k defenzivním titulům. Z buy listu jsme vyřadili akcie těžaře uhlí Cloud Peak Energy (CLD) a rovněž ETF těžařů uhlí VanEck Vectors Coal (KOL). Zotavení tohoto odvětví dosáhlo svého potenciálu a navíc uhlí jako strategická surovina bude do budoucna ztrácet svůj podíl na trhu. Negativně bude zasaženo rovněž odvětví oceli, která se využívá především ve stavebnictví. I toto odvětví dosáhlo na vrcholu ekonomického cyklu svého potenciálu zotavení. Z toho důvodu jsme z buy listu vyřadili akcie US Steel (X) a VanEck Vectors Steel ETF (SLX). Dále jsme vyřadili čínskou energetickou společnost Huaneng Power International (HNP). Na buy listu nadále ponecháváme výrobce solárních panelů First Solar (FSLR), jelikož obnovitelné zdroje budou do budoucna naopak získávat svůj podíl na trhu. Na buy listu rovněž ponecháváme také akcie diverzifikovaného mezinárodního těžaře BHP Billiton (BHP), protože právě tato společnost může z případné ekonomické krize jedině získat. Tento těžař má velmi nízké těžební náklady a díky volné hotovosti může zkupovat problematické podniky a posílit tím svou rozvahu.

Na buy list nově zařazujeme akcie zpracovatele obilných komodit Archer-Daniels-Midland (ADM). Tato společnost má stabilní výsledky hospodaření a navíc má velmi nízké zadlužení a nabízí zajímavý 3% dividendový výnos při payout pouhých 50 %. Dále na buy list zařazujeme telekomunikační společnost AT&T (T), která rovněž nabízí zajímavý dividendový výnos a stabilní výsledky hospodaření – udržitelné i v období ekonomické krize. Další defenzivně laděný titul, který zařazujeme na náš buy list, je farmaceutický gigant Pfizer (PFE). Valuace této společnosti (akcie) jsou v porovnání s konkurenty výrazně lepší, a to i přes nižší zadlužení oproti průměru v odvětví.

Jelikož jsme z buy listu vyřadili dvě relativně spekulativní ETF, těžaře uhlí (KOL) a ocelárny (SLX), nahradili jsme je dvěma ultra-defenzivními ETF, jejichž složením jsou dluhopisy s krátkodobou splatností. Prvním je iShares Short Maturity Bond (NEAR). NAV tohoto fondu se takřka nemění a přesto nabízí výnos 1,50 % (při expense ratio 0,25 %), což cca odpovídá úrokovým sazbám na americkém dolaru. Druhým je fond FlexShares iBoxx 3Yr Target Dur TIPS (TDTT), jehož portfolio je složeno z amerických vládních dluhopisů chráněných proti inflaci se s platností do 3 let. Tento fond momentálně generuje výnos 1,90 % při expense ratio 0,20 %, což dokonce mírně přesahuje úrokové sazby na americkém dolaru. Výhodou těchto fondů je především to, že růst úrokových sazeb by neměl negativně ovlivnit NAV, zatímco výnos by měl vzhledem k očekávanému růstu sazeb na americkém dolaru do budoucna pozvolna narůstat.

Tagy: , , , , , , ,