Ceny průmyslových komodit, jako je černé uhlí a železná ruda, zaznamenávají od začátku roku prudký obrat. Podnikatelská nálada v globální ekonomice se zlepšuje. A spekulanti využívají prudkého cenového poklesu z minulých let k výhodným nákupům. Cena železné rudy během prvních čtyř měsíců letošního roku vylétla až o 50 % výše k 60 USD za tunu. Nárůst o desítky procent zaznamenává rovněž černé uhlí.

Obě komodity jsou hlavním těžebním artiklem společnosti Cliff Natural Resources (CLF), jež byla zařazená na našem Buy list Sagefin. Titul od začátku roku raketově vzrostl a za posledních půl roku si připsal již více jak 400 %. Vzhledem k tomu, že akcie vzrostly během pár měsíců o několikanásobek a ceny železné rudy a černého uhlí nyní spíše stagnují, vnímáme další potenciál pro růst ceny akcií jako značně omezený. Navíc valuace vzrostly významněji než by odpovídalo fundamentální situaci, a z toho důvodu titul z našeho buy listu vyřazujeme.

Na náš Buy list Sagefin naopak zařazujeme nově těžební titul Cloud Peak Energy (CLD). Ten na rozdíl od ostatních těžařů na nárůst ceny černého uhlí zatím příliš nereagoval. A z hlediska valuací nabízí do budoucna velmi solidní potenciál zhodnocení.