Globální ekonomika zpomaluje a světové ekonomiky se ženou do nové studené (obchodní) války. Investoři proto přirozeně vyhledávají nějaký bezpečný přístav. Tím by mohlo být, možná pro někoho nečekaně, Rusko.

Ruské akcie zaznamenávají od začátku roku oproti ostatním evropským akciím mnohem lepší výkonnost. Ruský index RTS je za letošní rok v plusu o 17,8 %, což je nejlepší výkon z celé Evropy. Za ním následuje německý DAX (+14,7 %) a švýcarský SMI (+14,0 %).

Ekonomika Ruska je z velké části postavena na energetickém průmyslu, zejména ropě a zemním plynu. To, zda se bude dařit ruským akciím, z velké části závisí na cenách těchto komodit na trhu.

Čtěte také: Buy list Sagefin: Nově zařazujeme české akcie a ruské ETF

Bankrot Ruska je nepravděpodobný

Rusko ale rovněž láká svými vysokými výnosy vládních dluhopisů. Dvouletý až desetiletý vládní dluhopis nabízí aktuálně výnos okolo 8 % do splatnosti. To je vzhledem k velmi nízkému ruskému vládnímu dluhu vskutku atraktivní výnos.

Rusko je ze všech ekonomik na světě nejméně zadlužené. Vládní dluh činí pouhých 13,5 % k HDP, ač náklady dluhové služby jsou relativně vysoké. I přesto je hrozba bankrotu či hyperinflace v Rusku momentálně nepravděpodobná.

Ruské akcie jsou výrazně podhodnocené

Ruské akcie jsou ve srovnání s evropskými a americkými akciemi výrazně podhodnocené. Hodnota P/E dosahuje 5,4 (index MOEX), což implikuje výnos okolo 18 %. P/E v Evropě je 16,8 (index Euro Stoxx 50). To znamená, že evropské akcie v průměru vynášejí asi 6 %. V USA se P/E pohybuje kolem 18,6 (index S&P 500), což představuje pouhý cca 5% výnos.

Výnosy ruských aktiv jsou vysoké zejména z toho důvodu, že do Ruska příliš neproudí zahraniční kapitál. Evropa i Spojené státy uvalily v minulých letech na Rusko sankce. Takže je pro zahraniční investory nyní obtížné nakupovat ruské akcie.

Rizikem zůstává ruský rubl a ceny ropy

Největší riziko ale pro investory zřejmě představuje ruský rubl. Ten velice citlivě reaguje na toky zahraničního kapitálu, což také může některé investory od investic do Ruska odradit.

Určitým rizikem v případě Ruska také zůstává cena ropy a zemního plynu. Zejména situace kolem ropy je nyní nejasná. OPEC a další spojenecké země totiž od druhé poloviny roku 2019 plánují postupně snížit zásoby. To by na trhu s ropou zvýšilo nabídku.

Čtěte také: Konflikt na Blízkém východě přeje obchodníkům s ropou
Týdenní výhled: Trhy rozhýbe FED, akcie zůstanou pod tlakem

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama