S tím, jak se čím dál více hovoří o hrozbě příchodu další finanční krize, se také čím dál častěji hovoří o možném kolapsu bankami tištěných nekrytých měn, které dnes ve světě zastávají funkci peněz. V této souvislosti různí lidé radí nakupovat zlato jako uchovatele hodnoty nebo dokonce jako skvělou investici, na které vyděláte. S touto radou většinou přicházejí obchodníci s fyzickým zlatem (překupníci či mincovny), manipulátoři finančních trhů, poskokové manipulátorů finančních trhů, někteří méně chápaví ekonomové a všichni ostatní, kteří této propagandě uvěřili a šíří to dále.

Myšlenka nákupu zlata (ať už v jeho fyzické podobě či sázkou na růst jeho ceny prostřednictvím ETF a derivátů) v době krize, či před propuknutím finanční krize, je předkládána a propagována jako strategický a chytrý tah. Pravdou ale je, že je to absolutní nesmysl a hloupost. Na následujících řádcích se pokusím vysvětlit, proč.

Stažení likvidity stáhne dolů i zlato

V první řadě si lidé (ekonomové, investoři i spekulanti) musí uvědomit, že veškeré spekulativní bubliny, burzovní krachy a finanční krize byly v celé naší historii naplánované a řízené. Není to přirozený ekonomický vývoj volného trhu, ale finanční podvod! Jakmile tuto myšlenku uchopíme za svou a začneme s ní pracovat, získáme úplně jiný pohled na burzu a finanční trhy. Burzovní krachy a finanční krize jsou tady od toho, aby ožebračili co nejvíce naivních lidí o jejich úspory a majetek. A převedli bohatství k těm, kteří to celé řídí a stali se tím ještě bohatšími a mocnějšími. To je celé kouzlo.

Za druhé je třeba se zamyslet nad tím, jak burzovní krachy doprovázené finanční krizí vznikají. To popisuji ve své knize Spekulativní mánie a burzovní krachy. Samozřejmě do toho vstupuje mnoho fundamentálních, technických i psychologických faktorů, které jsou mezi sebou vzájemně propojené. Ale mezi jeden z nejvíce zásadních (fundamentálních) faktorů můžeme zařadit utahování měnové politiky. To se projeví stažením likvidity z finančního trhu. Jakmile začne klesat objem peněz ve finančním systému, projeví se to poklesem poptávky po širokém spektru spekulativních aktiv. Tedy akcií, rizikových dluhopisů, nemovitostí i komodit, a to včetně drahých kovů! Jelikož se nabídka komodit (drahých kovů) v době burzovního krachu a finanční krize výrazně nemění (nyní opomineme bankroty těžařských společností a pozastavení těžby v pozdní fázi ekonomické recese), zatímco poptávka klesá, logicky tak dochází k prudkému propadu ceny. Mohli jsme to vidět například v roce 2008 v době největší burzovní paniky.

Peníze nemají žádnou hodnotu, ale mají svou cenu

Za třetí, sice souhlasím s tím, že bankami tištěné nekryté měny jsou jedno obří bezcenné virtuální hovno. Ale to neznamená, že jakmile si toto uvědomíme, tak tyto peníze ztratí svou hodnotu a stanou se bezcennými. O jejich hodnotě nerozhoduje naše myšlení a postoj, ale vláda a banky, respektive ti, kteří banky ovládají. Burzovním krachem tyto peníze neztratí svou cenu. Naopak, jelikož stažení likvidity z finančního trhu vytváří deflační tlaky, tak držení hotovosti může být paradoxně výnosné. I při nulových nominálních úrokových sazbách budou peníze dočasně zvyšovat svou kupní sílu.

Jak jsem zmínil výše, burzovní krach i ekonomická krize je finanční podvod. To znamená, že se bude dít přesný opak toho, než většina lidí očekává. Jakmile se v médiích začne hovořit o hrozbě finanční krize (už se tak děje) a lidé díky propagandě uvěří, že je dobré nakoupit zlato, udělají to. A v tom přijdou manipulátoři finančního trhu a vlivem stažení likvidity z finančního trhu pošlou ceny širokého spektra spekulativních aktiv, včetně zlata, dolů. A prostřednictvím finančních a komoditních derivátů převedou lidskou pitomost na svoje vlastní bohatství.

Namísto hyperinflace přijde deflace

A pak je tady zase to strašení s hyperinflací. Máme se skutečně obávat? Banky v minulých letech vytvořili gigantický rekordně veliký soukromý, korporátní i veřejný dluh. A teď na tom budou chtít pochopitelně rýžovat. Takže se začnou zvedat úrokové sazby a ekonomika se bude cíleně manipulovat do deflačního prostředí. V takovém jsou dlužníci ještě více zatěžováni. Hyperinflace se tedy v příštích letech opravdu bát nemusíme, spíše naopak. Jakmile většina insolvetních subjektů zbankrotuje, čímž se převede majetek dlužníků na úvěrové instituce (banky), tak teprve potom může přijít něco jako pád systému bankami tištěných nekrytých měn a hyperinflace. To ale hovoříme o vývoji nejméně 5-10 let do budoucna.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že tímto nijak neobhajuji současný systém bankami tištěných nekrytých měn! Pouze poukazuji na to, že není třeba za každou cenu jít s davem a dělat to, co nám někdo řekl, že je správné. Protože realitu nikdy není lehké identifikovat. To pouze iluze se jeví na první pohled jako jednoduchá na pochopení.


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama