Jelikož většina mých posledních článků byla velmi depresivně laděných, rozhodl jsem se pro odlehčení situace napsat taky něco veselého pro pobavení. Napíšu něco málo o tom, jak vnímám trh s kryptoměnami a „obchodníky“, kteří na něm působí. Je to první a poslední článek, který o tom napíšu, jelikož jsou pro mě kryptoměny něco absolutně podřadného. Přirovnal bych to asi k tomu, jako kdyby se měl Pablo Pisacco vyjadřovat k házení malty dělníky na zeď. Pro dnešek to ale nějak překousnu a k tomuto házení malty na zeď napíšu pár postřehů, kterých si možná nevšimli ani samotní dělníci.

Kryptoměny jako Ponziho schéma

Kryptoměny nepovažuji za aktivum ani nástroj finančního trhu, ale spíše za předem nadesignované Ponziho schéma. To bylo naprogramováno tak, aby jednoho dne celé padlo. Mluvit o bublině je tedy scestné. Jelikož bublinu definujeme jako situaci, kdy se nadhodnocené aktivum s velkou rychlostí vzdaluje od své vnitřní hodnoty. Jelikož kryptoměny (stejně jako tradiční měny jednotlivých států) žádnou vnitřní hodnotu nemají, nemohou se od ní vzdalovat. Zde bychom mohli pouze teoreticky uvažovat o tom, že jejich vnitřní hodnota je rovna nule. A v tom případě by se jednalo o bublinu již od prvopočátku existence tohoto pseudo-trhu.

Rovněž samotné účastníky trhu bych nerad nazýval investory či spekulanty. Jelikož tento výraz by mohl urazit opravdové obchodníky, kteří posuzují vnitřní hodnotu aktiv a na základě toho utváří svá investiční rozhodnutí. Pro účastníky trhu s kryptoměnami je mnohem výstižnější název „oběti Ponziho schématu“. Tyto oběti si po dlouhou dobu mysleli, že jsou skutečnými tradery a že „tomu“ rozumí. Jelikož Bitcoin a další kryptoměny rostly o násobky během pouhých pár dní. Skutečnost je taková, že cena rostla pouze na základě toho, že na trh vstupovali další oběti Ponziho schématu. A v momentě, kdy na trhu bylo již dostatečně mnoho obětí, se Ponziho schéma začalo koncem minulého roku pomalu hroutit. Bylo to úplnou náhodou jen krátce po tom, co se na burze CME začalo obchodovat s futures kontrakty na Bitcoin. Ty umožňují velkým hráčům sázet na pokles kurzu Bitcoinu.

A teď bych rád okomentoval některé argumenty podporující další růst kurzů kryptoměn.

1) Jedná se o výjimečnou technologii, která jednoho dne přinese revoluci v platebním systému.

Výjimečná skutečně je. Jelikož jsou těžaři kryptoměn ochotni investovat obscénní sumy do grafických karet a dalších komponentů potřebných pro těžbu. Ta pomalu ale jistě přestává být rentabilní. Jakmile jednoho dne toto Ponziho schéma definitivně padne, těžařům zůstane akorát hromada bezcenného šrotu. Za pitomce tak nejsou pouze oběti Ponziho schématu, ale také těžaři Ponziho schématu.

2) Jakmile se zlevní poplatky za platby a urychlí se jejich ověřování, kurz Bitcoinu vystřelí prudce nahoru.

To je docela možné, že se zlevní poplatky a dojde k urychlování verifikace plateb. Ovšem to nijak nesouvisí s kurzem kryptoměn (natož s jejich vnitřní hodnotou, která není žádná). Je to stejně nesmyslná úvaha, jako kdyby měla česká koruna proti zahraničním měnám posílit o 200 % poté, co obchodní banky v ČR zlevní poplatky za elektronické platby.

3) Tyto měny nejsou v moci státu a nemohou se znehodnotit „tištěním peněz“.

Ano, to nejsou, ale za to jsou v plně v rukách stvořiteli tohoto Ponziho schématu. Ti se koncem minulého roku rozhodli, že je na trhu již dostatečný počet blbců. A tak je na čase to nechat celé padnout.

To, že se kryptoměny nemohou znehodnotit „tištěním peněz“ je již sama o sobě absurdní myšlenka. Jelikož kryptoměny se zhodnotit či znehodnotit nemohou, jelikož ani žádnou hodnotu nemají. Navíc neustále dochází k další emitaci nových mincí (ICO). To je jistá forma „tištění peněz“, která na trhu zvyšuje nabídku, čímž se trh s kryptoměnami „znehodnocuje“.

4) Kryptoměny dále porostou, protože tak byly naprogramované.

K tomuto úchylnému názoru se snad ani nemá cenu vyjadřovat.

To je vše. Přeji všem hezký den.


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama