Facebook před pár dny představil podrobnější plán na zavedení své vlastní kryptoměny jménem Libra. Ta by měla začít fungovat v první polovině roku 2020. Přinese nový platební systém Facebook skutečnou revoluci peněz, nebo se jedná o cestu do záhuby? V tomto článku se na celou situaci podíváme trochu z jiného úhlu.

Hlavní předností Facebook kryptoměny Libra by měla být ta, že se nebude jednat o spekulativní instrument. Bitcoin a jiné kryptoměny na změny v poptávce a nabídce reagují extrémní volatilitou. To je způsobeno tím, že Bitcoinu a jemu obdobných kryptoměn je omezené množství. A jakýkoliv přítok či odtok peněz pak hýbe s tržní kapitalizací. Což v konečném důsledku hýbe i s tržní cenou kryptoměny.

Facebook kryptoměna Libra by v tomto měla být odlišná. Pokud někdo bude chtít směnit peníze za kryptoměnu Libra, vytvoří se nové množství kryptoměny. A naopak při prodeji zase určitý objem kryptoměny zanikne. Tím by nemělo docházet k extrémní volatilitě. Facebook si od nové kryptoměny slibuje, že by se svou kurzovou stabilitou mohla vyrovnat americkému dolaru.

Efektivnější platby, ale menší transparentnost

Nový platební systém by do budoucna mohl částečně nahradit bankovní systém. Facebook plánuje propojit platby s Mastercard nebo Visa. Díky kryptoměně Libra by uživatelé mohli provádět transakce mnohem rychleji a levněji. To by byla bezesporu velká výhoda. Velké otazníky jsou ovšem v oblasti zabezpečení a transparentnosti.

Oproti bankovnímu systému je míra zabezpečení proti krádežím a hackerským útokům mnohem slabší. Uživatelé by proto mohli být vystaveni zvýšenému riziku napadení jejich účtu, popřípadě ztrátě kryptoměn.

Facebook a jeho monopol na peníze

V současné době mají mnohé centrální banky po celém světě monopol na tištění bankovek a mincí. Přičemž obchodní banky mají skrytý monopol na tištění elektronických peněz v podobě poskytování úvěrů a nákupu dluhopisů od nebankovních jednotek.

Prosazení kryptoměn by do budoucna vedlo k tomu, že by se tento monopol přesunul z finančního sektoru do sféry velkých korporací. Pro obyčejného člověka by to nebyla žádná výhra, jelikož kryptoměny nejsou kryty žádným reálným majetkem a jejich hodnota proto není nijak právně vymahatelná.

Kryptoměna Libra sice má být kryta pokladničními poukázkami a americkými vládními dluhopisy, ale tato finanční aktiva jsou navázána na americký dolar. A ten sám o sobě žádnou hodnotu nemá.

Facebook by tedy stejně jako banky vytvářel bezcenné peníze z ničeho. Navíc by oproti bankovnímu systému nebyl nijak zvlášť omezován legislativou a regulatorními předpisy. Facebook by tak prakticky získal absolutní moc co se týče tvorby nových peněz a současně i ovlivňování ceny kryptoměny na trhu.

Facebook a zneužití dat

Velké obavy jsou také ohledně možného zneužití dat uživatelů Facebooku a jejich platební historii. Ač společnost oznámila, že tyto dvě sféry od sebe budou oddělené, nedávná aféra Facebooku s odrytím zneužití dat uživatelů tomu příliš nenahrává.

Banky mají díky elektronickým platbám v současné době velmi dobrý přehled o tom, jak, kde a co jejich klienti nakupují. Za co, a komu platí. A jaká je jejich bonita.

Facebook by všechny tyto údaje de facto převzal. A k tomu by měl navíc perfektně sestavený reálný profil uživatele. Facebook by tak měl velmi dobrý přehled o tom, jaký je uživatelův sociální status, jaké jsou jeho koníčky, zájmy, názory a politické postoje.

Pokud někomu připadá, že banky v současné době zneužívají data svých klientů a díky tomu lépe kontrolují celý platební systém i ekonomiku, ten se může „těšit“ na zavedení nové kryptoměny Libra. Absolutní kontrolu lidstva, zneužívání osobních dat a nastolení totalitního režimu nám spolehlivě zajistí teprve až Facebook. Máme se na co těšit!

Čtěte také: Dokud nepadne Tesla, bude to dobrý!
Peníze jsou jedno obrovský virtuální HOVNO!
Mimozemské civilizace, ilumináti a krach na burze


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.