Když Donald Trump přišel v březnu 2018 poprvé s návrhem, že USA zavedou dovozní cla na ocel a hliník, asi málokoho napadlo, do jakých rozměrů celá záležitost vyeskaluje. Dnes jsou obchodní války mezi USA a Čínou vyhrocená téměř do extrému. A aby toho nebylo málo, Donald Trump začal vyhrožovat dovozními cly i Evropské unii. A ta v případě „útoku“ zaujme stejně jako Čína jak jinak než obranný postoj zavedením cel na dovoz z USA.

Na celou záležitost se lze podívat z několika úhlů. Rozdělil bych to na takové tři hlavní pohledy. První pohled bude, řekněme laický, druhý bude z pohledu nezávislého ekonoma a ten třetí z pohledu fanatického konspirátora.

Laický pohled

Když se na celou situaci podívá laik, nejspíše si řekne, že Donald Trump má možná ušlechtilý cíl – podpořit domácí průmysl, i když za cenu, že tím uškodí světovému obchodu. Trump chce přeci pro americkou ekonomiku jen to nejlepší. A dokazuje to i vzkvétající růst amerického HDP a akciových trhů od jeho vítězství v prezidentských volbách.

Pohled nezávislého ekonoma

Každý dobrý ekonom ví, že protekcionismus je vždy špatný a nevede ke zvýhodnění ani jedné ze stran zúčastněných v obchodních válkách. V praxi jsme to mohli vidět například ve třicátých letech, kdy vlivem eskalace obchodních válek mezi USA a Evropou klesl mezinárodní obchod až o 60 %. To výrazně přispělo k ničivé ekonomické depresi.

Je tedy poněkud zvláštní, že vrcholní političtí představitelé by si toto neuvědomovali, nebo že by snad neměli renomované ekonomické poradce, které by je na toto upozornili. Ekonomika však nemůže růst donekonečna a po vzestupu musí přijít pád. To jsou přirozené ekonomické cykly…nebo, že by vše bylo úplně jinak?

Pohled fanatického konspirátora

Svět není takový, jaký se může na první pohled zdát. Žijeme v Matrixu a od narození jsme programovaní falešnými společenskými zvyky, vzdělávacím systémem, masmédii a propagandou. Myslíme si, že máme svobodu a demokracii, ale ve skutečnosti jsou všechny volby zmanipulované, předem dohodnuté a politici jsou jen loutky sloužící globálním elitám.

A tak Donald Trump s čínským prezidentem Xi Jinping sice působí jako rivalové, ale ve skutečnosti jsou to spojenci. Celá záležitost ohledně zavádění cel tak působí velice okatě, až trapně. Jediným cílem je vzbudit dojem, že svět spěje k velké ekonomické katastrofě, zatímco spekulanti, kteří naivně sázejí na pokles akciových trhů, jsou již několik let rafinovaně oškubáváni o svůj majetek. A pak, až to nikdo nebude čekat, tak to přijde. A oškube se i ten zbytek burzovního osazenstva.

Zatímco finanční trhy mohou na první pohled působit dojmem, že přirozeně kolísají, ve skutečnosti je každičký nejmenší pohyb naplánovaný a řízený. Běžný člověk tak žije v naprosto dokonalé iluzi, že ekonomika se přirozeně vyvíjí a je hnána davovými emocemi, zatímco davové emoce jsou pouze zneužity k ožebračování zmanipulovaných účastníků.

Dokonalost této iluze je zhruba na stejné úrovni jako vesmírné programy, které mají za účel nás přesvědčit o tom, že žijeme na rotující kouli řítící se neuvěřitelnou rychlostí v nekonečném vesmíru. A ten, kdo si myslí, že žijeme na ploché nehybné Zemi v hermeticky uzavřeném systému, bez existence vnějšího vesmíru, bude ihned označen za blázna. Stejně jako ten, kdo tvrdí, že svět ovládají satanističtí bankéři a svobodní zednáři.

Ale co…je přeci lepší být označen za blázna než být hlupákem, který si myslí, že sežral všechnu moudrost světa, zatímco si nevidí na špičku vlastního nosu. No ne?

A co vy? Do jaké kategorie byste se zařadili? 😉


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.