Když se řekne „Tesla“, každému se vybaví trochu něco jiného. Starší generace si vybaví značku televize, burzovní spekulanti nepříliš slavně proslulé akcie automobilky a fandové fyziky a záhad zase osobnost v podání zajímavého podivína a geniálního vědce zároveň.

Kulatá nebo placatá Země? Iluze kam se podíváš.

Nedávno jsem narazil na velice zajímavý web www.placata-zeme.cz. Autor těchto stránek mě zaujal nejen svým odhodlaným postojem, když s tvrzením, že planeta Země nejspíš není kulatá, jde ostře proti davu. Ale také určitým, řekl bych, vychytralým postojem k sobě samému. A ten je, že pokud si něco nemohu ověřit, nemohu to vědět a neměl bych to tedy ani tvrdit.

Tvrzení, že Země není kulatá, je v dnešní době silně proti-systémové a popírá de facto veškerou moderní vědu. Nicméně je to dobrý příklad toho, že vše je pouze úhel pohledu. A nic není takové, jako se na první pohled může zdát. Totéž platí o fiktivně/iluzorně vytvořeném optimismu na finančních trzích za posledních 10 let. Ten se od čtvrtého kvartálu 2018 zřetelně vytrácí.

Odstartuje pád akcií Tesla paniku na burze?

Ačkoliv akciové indexy koncem minulého roku dramaticky propadly, stále se americký akciový trh nachází daleko od své vnitřní hodnoty. Či nějaké, řekněme, férové dlouhodobě udržitelné úrovně. A to nejen díky poměrovým ukazatelům a modelům pro výpočet vnitřní hodnoty aktiv, které poukazují na abnormální vychýlení směrem vzhůru, ale také díky nastavení fiskální a monetární politiky. Či, chcete-li, hře jako takové.

Velcí hráči rádi hrají hry. Burza je často přirovnávána ke kasinu. Osobně bych ji přirovnal spíše ke kasinu, kde na pozadí promítají filmy a hrají loutkové divadlo. Ačkoliv někomu nyní může po masivním růstu akciových indexů v průběhu ledna a února 2019 připadat, že je vše v pořádku, bohužel je to jen další iluze. Nejspíš stejně tak kvalitní, jako ta, že je Země kulatá. A dokud „Enron“ Musk nebude odsouzen kvůli jeho zjevné snaze o manipulaci s kurzy akcií jeho rádoby úspěšné automobilky a akcie Tesly budou i nadále fiktivně udržovány naživu, na burze to bude relativně dobrý. Jakmile se ale na pódiu objeví nové postavy a začne se hrát trochu jiná scéna, moc hezky to vypadat nebude.

Pád akcií Tesla může přijít velice náhle a rychle, zrovna tak jako ve více vlnách. Další otázkou pak je, kdy přesně se tak stane. To já nevím, jelikož v rukou nedržím scénář a ani jsem ho nikdy nedržel. Jen při hraní pokeru sem tam jedním okem sleduji tu špatně hranou komedii na pozadí. Z mého úhlu pohledu to tedy nelze určit s jistotou. Jedním jsem si ale jist stoprocentně. A to tím, že doopravdoví vědci a umělci tu mezi námi budou vždycky. A tím Nikola Tesla rozhodně byl a navždy bude!


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.

Sagefin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online obchodování. Denně návštěvníkům přinášíme aktuální burzovní zpravodajství z domova i ve světě.

reklama