Zatímco drtivá většina burzovních obchodníků i široké veřejnosti absolutně netuší, co se ve světové ekonomice a na finančních trzích právě odehrává, určité procento skeptiků si udržuje odstup a zdravou mírou pesimismu. Mezi ně se samozvaně řadím i já.

Akciové trhy vlivem rozsáhlých podvodů a manipulace vytvořily jednu z největších spekulativních bublin v historii. Nne-li tu vůbec největší, která je ovšem velmi rafinovaně skryta za uměle nafouknutými korporátními tržbami a zisky. Před nedávnem proběhla ostrá korekce o více než 10 %, na kterou jsem dříve upozorňoval. A nyní se nacházíme ve fázi, kterou ve své knize Spekulativní mánie a burzovní krachy popisuji jako „past na býky“. Jedná se o všeobecně známý termín, který označuje fázi akciového trhu, kdy po proběhlé korekci trhy opět rostou. Ovšem vrchol již není překonán a následně dojde k prudkému otočení trendu a burzovnímu krachu.

V posledním článku jsem psal, že akciové trhy budou mít tendenci mást naše rozhodnutí. A na poslední chvíli to bude vše působit, že je vše v naprostém pořádku a akcie dál porostou. Musím říct, že tato iluze je zejména v posledních dnech natolik kvalitní, že tomu snad i já sám věřím. Ale nenechme se oklamat! Vyhrožování zavedením cel na dovoz hliníku a oceli americkým prezidentem a obavy z „trade wars“ je jen dlouho dopředu připravovaná šaráda. Nyní akciové trhy rostou, když tyto obavy dle médií „pomíjejí“. Ale to je pouze klasický klam na vysqueezování shortařů a nalákání býků. Ti ale půjdou na porážku, jelikož dle mého názoru Donald Trump cla skutečně zavede.

Koncem týdne, kdy optimismum bude pravděpodobně dosahovat vrcholu, dojde k prudkému obratu, z kterého již nebude návratu. Nacházíme se jen pár dní před jedním z největších burzovních krachů v historii. A tohle je poslední šance sbalit kufry a vypadnout.


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.