Tržní kapitalizace světového akciového trhu za posledních pět dní klesla o cca 7-9 bilionů amerických dolarů. Nominální hodnota burzovně obchodovaných akciových derivátů je přitom asi 4 větší než spotový trh. S jistou nadsázkou tedy můžeme říci, že na poklesu akciového trhu šlo prostřednictvím burzovně obchodovaných derivátů vydělat 28-36 bilionů amerických dolarů. To jistě není žádná almužna.

Dnešní článek záměrně začínám čísly. Jednak z toho důvodu, že je mám rád. A jednak proto, abych vzápětí mohl přejít k pointě. Když někdo ve společnosti začne vykládat o různých konspiračních teoriích, vždy se najde někdo, kdo ihned namítne „Ale co by z toho kdo měl?“. Je tedy jasné, že dnes se budeme bavit o 28-36 bilionech amerických dolarů.

Lidé věří nejrůznějším pitomostem. Největší z nich je pravděpodobně ta, že žijeme na kulaté Zemi, přestože nikdo nikdy žádné zakřivení obzoru na vlastní oči nepozoroval. Nebo, že je možné shodit tři mrakodrapy za pomocí dvou letadel. Nebo třeba to, že pár cibulek tulipánu má větší hodnotu než dům.

Pokud je možné zfalšovat tvar Země a oblbovat tím lidi několik desítek či stovek let, pak vytvořit falešnou virovou pandemii, je v dnešní době naprostá brnkačka. Postačí k tomu pár herců předstírajících onemocnění a kolaps, dramatické záběry v televizi a o zbytek se již postará splašený zmanipulovaný dav s roušky na hlavě, který celé atmosféře bude dodávat ty správné grády. A ty nejslabší kusy se možná nechají i nalákat na atraktivně vzhlížející vakcínu obsahující a způsobující bůhví co – že by Coronu?

Takže na zdraví! 😉


Máte zájem psát svůj blog na Sagefin.cz? Kontaktujte nás na info@sagefin.cz.