RSS SageFin FACEBOOK SageFin

FED dal býkům brutální knockout, akcie čeká zkáza!

Středeční zasedání FEDu, kde se dle očekávání odhlasovalo zvýšení hlavní sazby o 25 bps na 1,00-1,25 %, nesklidilo žádné bouřlivé reakce. A to navzdory poměrně nečekanému prohlášení, že FED již v tomto roce začne postupně snižovat svou bilanci. Vzkaz je jasný – kohoutky likvidity se budou čím dál více utahovat. Ještě do konce tohoto roku se navíc počítá ještě s jedním zvýšením hlavní sazby o dalších 25 bps. To pro tábor býků na dluhopisových potažmo akciových trzích to do budoucna znamená nižší kupní sílu. Poptávka po peněžních zůstatcích bude se zvyšujícími se úrokovými sazbami v USA postupně narůstat, což zapříčiní růst výnosů spekulativních aktiv korespondující s pádem tržních cen.

Americká centrální banka navíc na trh začne postupně vrhat US vládní dluhopisy a další dluhové cenné papíry, jež během kvantitativního uvolňování v letech 2009-2014 skupovala do své bilance. Tlak na pokles cen spekulativních aktiv tedy bude i na nabídkové straně. Zpočátku by se mělo jednat pouze o objem ve výši 10 mld. USD měsíčně, což je vzhledem k tržní hodnotě dluhových aktiv ve výši cca 4,5 bilionu USD spíše symbolická částka. Nicméně i to může aktuálně negativním způsobem ovlivnit tržní sentiment a ochotu investorů nakupovat riziková aktiva. Navíc v době, kdy jsou americké akciové indexy poblíž svých historických maxim, je toto pro býky poměrně tvrdý zásah.

Znovu stojí za zmínku zajímavá situace, která nastala minulý pátek a v pondělí tohoto týdne. Na trhu s futures na index NASDAQ 100, jež můžeme z amerických akciových indexů momentálně považovat za jeden z nejvíce nadhodnocených, byla patrná abnormální prodejní aktivita. To se promítlo rovněž do ETF PowerShares QQQ, které index NASDAQ 100 kopíruje. Zobchodovaný objem v pátek a následující pondělí byl u futures více než dvojnásobný a u ETF až čtyřnásobný oproti průměru za poslední tři měsíce. Index NASDAQ 100 se během těchto dvou obchodních seancí propadnul až o 4 %, i když v následujících hodinách část těchto ztrát umazal.

To je poměrně pozoruhodné, jelikož pohyb tažený takto, můžeme říci až extrémním, zobchodovaným objemem, rozhodně není náhodný a zřejmě za ním stojí nějaký velký hráč či celá skupina velkých hráčů na trhu. O to více je celá situace „podezřelá“, že se tak stalo za absence jakýchkoliv významných ekonomických dat a pouhé tři dny před zasedáním FEDu, kdy nečekaně došlo k oznámení o redukci bilance. Samozřejmě se mohlo jednat pouze o velkou sázku, která následně strhla i další účastníky trhu, ale nelze se nezamyslet nad tím, že se jedná o velmi dobře promyšlený tah jednoho či více velkých hráčů, které s FEDem úzce spolupracují nebo jej dokonce využívají jako nástroj k dosažení svého cíle.

Tagy: , ,